Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

Fake news, bi rekel @Alex, saj vsi vemo, da imamo globalno segrevanje in tropske temperature in razmere tipične za monsunske predele (dež skoraj vsak dan).

 

Tko, da vse to, da ste/smo porabili letos več za ogrevanje so zgolj vaše domneve.

 

 

Pred skoraj 20 leti je varčna Lučka Kajfež Bogataj napovedala za to desetletje po letu 2020, da bomo v Sloveniji imeli puščavo in dežja le za vzorec. Oh ja in v medijih jo še vedno predstavijo kot vrhunsko strokovnjakinjo za meteorologijo le šloganje ji ne gre najbolje.

  • Všeč 3
  • Haha 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

V Ljubljani se je v zadnjih 20-tih letih pokurilo sorazmerno s temi številkami prikazanimi na grafu (temperaturni primanjkljaj v mesecih kurilne sezone).

Iz grafa, ki sem ga narisal na osnovi podatkov ARSO, se lepo vidi, da je bila zadnja kurilna sezona 2020/2021 nad 20 letnim povprečjem (si ne bi mislil 😲) in se je glede na prejšnjo sezono v Ljubljani za ogrevanje porabilo okoli 23% več toplote! Torej za več porabljene toplote za ogrevanje zelo verjetno ni vplivalo toliko delo od doma, razen če med delom nismo prekomerno zračili prostorov, ampak dokaj dolga zima :)


Temperaturni primanjkljaj je vsota dnevnih razlik temperature med 20 °C in zunanjo dnevno povprečno temperaturo zraka, ko je dnevna povprečna temperatura nižja ali enaka 12°C.

slika.thumb.png.bdc78fc9888979cae867c09ea4cd6883.png

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je AmpeR napisal:

Pri meni sem porabil 22% več napram prejšnji kurilni sezoni.

 

Potem si se v prejšnji sezoni ogreval brez DDV, hehe.

 

Dejansko je letošnja trajala precej dlje. No jaz sem še najbolj opazil pri dodatnem ogrevanju s kaminom, ki je bil ponavadi bolj estetika, tokrat pa še par dni nazaj bilo potrebno ogrevanje, delno s klimo in nekaj je doprinesel kamin, kadar je bila volja za ga zakurit. :)

  • Všeč 2
  • Haha 2

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Boss napisal:

Fake news, bi rekel @Alex, saj vsi vemo, da imamo globalno segrevanje in tropske temperature in razmere tipične za monsunske predele (dež skoraj vsak dan).

 

Tko, da vse to, da ste/smo porabili letos več za ogrevanje so zgolj vaše domneve.

 

 

Pred skoraj 20 leti je varčna Lučka Kajfež Bogataj napovedala za to desetletje po letu 2020, da bomo v Sloveniji imeli puščavo in dežja le za vzorec. Oh ja in v medijih jo še vedno predstavijo kot vrhunsko strokovnjakinjo za meteorologijo le šloganje ji ne gre najbolje.

Tako je, Boss. Spomnim se raznoraznih skic in ugibanj, da bo nekje v tem desetletju  nekje do Nemčije skoraj puščava z nič (0) cm  snega pozimi in do 45 °C vsako poletje. In seveda smo tudi pri nas več kurili, ne veliko več a pa vseeno, raznih klim so prodali občutno več za ta vmesna obdobja, ko si moral vsaj zjutraj in zvečer še vedno malo "zahajcat". Tisto gospo Lučko so pa zadnje čase malo umaknili s sporeda nacionalke in pop tv, ker nočejo, da se folk še bolj smeje njihovim štosom in smešnicam. Tudi greta se je nekam potuhnila, odkar je posnela svoj uspešni in zelo ogledam znameniti brutal-metal video. 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem pogledal na graf porabe elektrike na toplotni črpalki, je bil največ razlike kot pričakovano v aprilu in nekaj minimalne razlike(več porabe) med ostalimi meseci, je pa res da sem si letos naštimal da mi prej pojača gretje ker prej prihajam iz dela domov

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Podnebne spremembe s hitrim dvigom povprečne temperature atmosfere, morja, kopnega za dobro stopinjo pomeni, da se je dolgoletno ravnovesje ustvarjeno v tisočih in tisočih letih v zelo hitrem času porušilo. 

 

Zvišanje temperature in posledično spremembe smeri oceanskih tokov, ki s seboj nosijo ogromne ogromne količine energije (toplote), nam bo, sem prepričan, povzročalo še mnogo novih težav. Ena od teh je taljenje ledenikov na polih in posledično dvigovanje morske gladine, vedno pogostejši in močnejši so orkani, vreme na posameznih območjih ni več tako stanovitno in predvidljivo (neobičajno topla in suha poletja v Skandinaviji, pri nas pa mrzlo in mokro), ... tega bo še veliko in vedno več, naše rastline in živali pa se na to ne morejo prilagoditi v nekaj letih. 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 53 minutami je Janez007 napisal:

Podnebne spremembe s hitrim dvigom povprečne temperature atmosfere, morja, kopnega za dobro stopinjo pomeni, da se je dolgoletno ravnovesje ustvarjeno v tisočih in tisočih letih v zelo hitrem času porušilo. 

 

Zvišanje temperature in posledično spremembe smeri oceanskih tokov, ki s seboj nosijo ogromne ogromne količine energije (toplote), nam bo, sem prepričan, povzročalo še mnogo novih težav. Ena od teh je taljenje ledenikov na polih in posledično dvigovanje morske gladine, vedno pogostejši in močnejši so orkani, vreme na posameznih območjih ni veš tako stanovitno in predvidljivo (neobičajno topla in suha poletja v Skandinaviji, pri nas pa mrzlo in mokro), ... tega bo še veliko in vedno več, naše rastline in živali pa se na to ne morejo prilagoditi v nekaj letih. 

... in ob obali bo vsako leto več snega. Zaradi " segrevanja" ozračja je bilo letos na Kaninu samo  5 metrov snega. Baje, da sedaj sneži že tudi pri +7°C. Vsako leto se bo ta meja temperature, da sneži  dvignila za 2 stopinji, tako, da bo leta 2030 na obali povprečno po meter snega na zimski mesec. Pa svizci se bodo naselili na obali namesto domačih  nutrij, kateri bodo zavijali Milka čokolade v novi poslovalnici v Kopru. 🤗

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 urami je Janez007 napisal:

Alex zate ne vem, ampak sam imam kar nekaj naravoslovnega znanja in izbobrazbe ... tole kar pa ti govoriš, se mi zdi zelo ozko razmišljanje. Čudi me, da si se cepil in zaupaš farmacevtom, 😉 Klimatologom pa še ne ...

Odlično da ga imaš, potem veš da v zgodovini smo imeli kar nekaj toplotnih skokov in potem tudi zdrsov temperature. In tudi ti so se dogajali izredno hitro v nekaj desetletjih. Mogoče omenim samo rimsko toplo obdobje in srednjeveško toplo obdobje. Povprečne temperature v teh dveh obdobjih so bile celo višje od današnjih.

 

Se pravi ne vreme ne temperature niso nikoli bile konstanta, če vemo, da imamo v zadnjih 2000 letih vsdaj 2x in s trenutnimi celo 3x tak dvig temperatur. Močno pa dvomim, da sta za prejšnja dva bila kriva človeška dejavnost, ker rimljani se definitivno niso vozili z avtomobili niti v srednjem veku sploh niso poznali niti pojem letalstvo, še ladje niso šle na fosilna goriva ampak samo z jadri.

 

Tako, da še enkrat - vreme se je in se bo spreminjalo ker se to dogaja v celotni zgodovini zemlje. Je pa tako kot danes farmacevtski stručkoti nimajo niti tega osnovnega pojma kolk časa "drži" cepivo ali koliko časa si imun na ponovno okužbo pa čeprav se s tem problemov ukvarjamo tako intenzivno kot se nismo še z nobenim, tako tudi klimatologi več ali manj samo ugibajo bolj po principu, če ni črno je pa belo. Sej se da prebrat njihove dizertacije izpred 30 let kaj se bo dogajalo danes in več ali manj so vse zgrešile.

  • Všeč 3
  • Začuden 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sigurno manj kot nas poskušajo prepričat. Seveda pa sem za ekologijo in za zmanjševanje onasneževanja ampak ne po principu za vsako ceno in na glavo. Najprej naj se začne tam, kjer je efekt največji.

  • Všeč 1
  • Zmeden 1
  • Ljubim 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...
dne 8. 6. 2021 ob 23:10 je Boss napisal:

Sigurno manj kot nas poskušajo prepričat. Seveda pa sem za ekologijo in za zmanjševanje onasneževanja ampak ne po principu za vsako ceno in na glavo. Najprej naj se začne tam, kjer je efekt največji.

Če boste to pač preveč na glas govorili, vas bodo pač generali, ladjarji in piloti "sila grdo gledali"...

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glede na to da je naslov ogrevanje hiše, me zanima če ima kdo ogrevanje na toplotno črpalko voda-voda? 

Jaz prenavljam kurilnico oz. ogrevanje in zaradi nizke podtalnice bi rad dal toplotno črpalko voda-voda. 

Zanimajo me izkušnje, pomanjkljivosti?? 

Ponudbe imam od Thermie, Kronotherm in Vaillant, mogoče kak info če je med temi kaka razlika v kvaliteti, cenovno so tamtam. 

Ogrevalo se bo 200kvadratov na talno. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 39 minutami je ignacij napisal:

Kolk pa pride ta voda investicija?

 

Po ponudbah do zdaj Cca. 10k€ +-jurja. 

Je pa to z že odbito subvencijo (5k€).

Popravljeno od Aless

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Aless napisal:

Glede na to da je naslov ogrevanje hiše, me zanima če ima kdo ogrevanje na toplotno črpalko voda-voda? 

Jaz prenavljam kurilnico oz. ogrevanje in zaradi nizke podtalnice bi rad dal toplotno črpalko voda-voda. 

Zanimajo me izkušnje, pomanjkljivosti?? 

Ponudbe imam od Thermie, Kronotherm in Vaillant, mogoče kak info če je med temi kaka razlika v kvaliteti, cenovno so tamtam. 

Ogrevalo se bo 200kvadratov na talno. 

se ti ne izplača raje vzeti zrak - voda, ker pri voda-voda moraš kljub vsemu še vrtino narediti, kakšno dodatno črpalko imeti/filtre, itd....(ne poznam voda-voda) imama pa zrak -voda in v tem primeru nimaš druge investicije kot toplotna črpalka in zunaj podstavek. Subvencijo pa dobiš tudi pri zrak-voda (sicer manj oz. odvisno od tipa hiše, v primeru pasiva so tudi kar visoke subvencije, ampak rabiš potem tudi rekuporacijo...).

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@sportman333kaj pa vem, zrak-voda mam sicer samo eno ponudbo cca 8k€. Ima pa zrak-voda slabši izkoristek, je glasnejša, pa še "omaro" (zunanjo enoto) od toplotne bi moral imeti pred hišo pri vhodnih vratih, ker je kurilnica na tej strani. 

 

Te ponudbe za voda-voda so na ključ, se pravi izvedba vrtin, jaškov,prebojev, priklop na obstoječo napeljavo gretje, vodovod, elektrika. Tak da je to to, brez dodatnih stvari. 

Sem pripravljen dati 2jurja več za voda-voda sistem, me pa zanimajo bolj izkušnje z posameznimi znamkami, če je res razlika med drazjimi. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zakaj bi pa moral met zunanjo enoto toplotne pred vrati? Je že res, da bo prišel baker+el skozi zid iz kurilnice ampak potem pa ga lahko napelješ kamorkoli kjer narediš fundo za toplotno,.. oče je v novi hiši ki si jo je zgradil dal notranjo enoto toplotne dol u klet zunanjo enoto si je pa montiru štuk višje za hišo kjer je naredil fundo :)

Popravljeno od TiEn

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vsakemu svoje. Če želiš imeti pralni stroj zunaj, ga imej. To delaš enkrat za vedno. Če je možno, je voda-voda naj varjanta. Ni hrupa, ni nič, izkoristek pa 30% večji. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@TiEnbaje mora biti zunanja enota čimbližje, ker drugače imaš več izgub.

Pri meni če bi htel dat zunanjo nekam ob strani hiše, bi takoj naneslo 15-20m razdalje med zunanjo in notranjo enoto,kar pa baje ni ok, ker so večje izgube in tako toplotna ne dosega svoje  učinkovitosti, slabši scop, večja poraba elektrike. Vsaj tako mi je razložil oni ko je prišel na ogled za ponudbo zrak-voda. 

Druga stvar je pa da me moti glasnost, sosedova Daikin Alterma je kr glasna in ko greš mimo na ulici se zelo sliši, tak da si ne predstavljam imeti pred hišo grdo glasno omaro🥴🤪

  • Všeč 1
  • Haha 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mi mamo tudi althermo pa ni nič glasnejša od obične klime 🤔 drgač pa kalkor boš uzel bo na koncu precej boljše kot drva/plin/nafta ;)

 

do 15-20m ne bi smelo biti nobenih večjih izgub,.. je čisto v mejah normale

lahko tu pa dam mail od fotra za kako informacijo,..če bo prečekiral mail 😂 se pa bavi s klimatizacijo in ogrevanjem že 21let

 

ps: možnost je tudi zemlja-voda milsim da ti neke vrtine nrdijo globoke sam kolk se to splača se pa ne spoznam

Popravljeno od TiEn

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mi smo imeli voda voda sistem 25 let nazaj, ko je bila to še zelo eksperimentalna zadeva in so se izvajalci več ali manj še učili. zato je izvedba na koncu izpadla bolj polomija kot ne.

 

Največji problem je bila potopna črpalka, kjer se je dogajalo, da je bila dostikrat preveč učinkovita in je prej izpraznila vrtino ter začela vleči zrak. Dejansko bi bilo treba narediti bolj vodnjak varianto z večjim premerom cevi in v taki globini, da bi zadeva kar se da stala čimbolj v prodnati plasti. V glavnem, ko je potegnila zrak je premal vode priteklo skozi izmenjevalnik toplote in je tam tista količina celo zmrznila ter napihnila in popokala bakrene cevi.

 

V glavne zaplet za zapletom. Je a res, ko je zadeva delovala je bilo super učinkovito ampak kaj, ko je bilo nezanesljivo, tako da na koncu po skoraj dveh letih matrarije smo se odpovedali in šli na olje ter kasneje na plin.

 

So pa sigurno današnje rešitve bolj dodelane in z več varovalnimi sistemi, tako da se vse te zaplete prepreči še predno nastane škoda.

 

Je pa vedno tako, da ni dobro glih biti pionir, ko se vsi šele učijo, ampak danes bi pa moralo biti že ogromno znanja, tako da jaz bi se verjetno spet odločil za toplotno črpalko voda-voda.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mi imamo od Kronoterma zrak varianto in je več kot odlična in učinkovita kljub temu da je visokotemperaturna in priklopljena na obstojec radiatorski sistem. Zunanja enota je bolj tiha kot klima tko da sploh ne opazis da deluje. Nisem strokovnjak, sam s tem zrak sistemom nimas kej faliti, pri vodi pa predvidevam da se lahko zatakne veliko stvari, tko da ne vem zakaj bo tvegal ce te potrebe ni. Za ogrevanje 220 kvadratkov in sanitarno vodo placamo za celo leto okoli 700eur, odvisno od vremena. Men se zdi to super ugodno, tko da me zanima koliko boljsi bi bil izkoristek na vodnem sistemu, ce je ze ta vec kot si zelis.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.