Skoči na vsebino

Kaj ste pa danes naredili na svoji mazdi

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Kolk vsi hitite z zimaki, ?eprav ka?e, da vsaj do konec mesece ne bodo niti tolk nizke temperature, o snegu ni pa ?e ne duha ne sluha. :ne vem:

34910_1.png

Napisano

Jap, sponzorski ?lanki se spet reciklirajo v enaki obliki vsako leto pred 15.11. Ista zgodba o fenomenalnih 7?C. Zanimivo kako je eden pred leti lansiral izmi?ljeno zgodbo o tej sedmici in vsi jo ponavljajo kot papagaji pa ?eprav ni niti enega testa, ki bi to dokazal niti ni ene raziskave, ki bi razlo?ila ta fenomen - ?e najblji?ja je pa? razlaga o pravlji?nem ?tevilu, ki se lepo sli?e.

34910_1.png

Napisano

Kolk vsi hitite z zimaki, ?eprav ka?e, da vsaj do konec mesece ne bodo niti tolk nizke temperature, o snegu ni pa ?e ne duha ne sluha. :ne vem:

 

Mogoce zato, ker imamo v Svloeniji kretensko zakonodajo, ki zahteva zimsko opremo od dolocenega datuma dalje... ne glede na to, kaksne so vremenske razmere... Ce bo zunaj 30 stopinj plusa... in ce te ustavi policija, bodo hoteli videti obvezno zimsko opremo (letne gume s toliko in toliko profila in verige v prtljazniku ali zimkse gume ... ) ... V Avstriji je tudi sicer obvezna zimska oprema od dolocenega datuma dalje (celo od 1.11. dalje pa do 15.4.) ... ampak je se dodatni pogoj... in to so zimske vozne razmere ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Mogoce zato, ker imamo v Svloeniji kretensko zakonodajo, ki zahteva zimsko opremo od dolocenega datuma dalje... ne glede na to, kaksne so vremenske razmere... Ce bo zunaj 30 stopinj plusa... in ce te ustavi policija, bodo hoteli videti obvezno zimsko opremo (letne gume s toliko in toliko profila in verige v prtljazniku ali zimkse gume ... ) ... V Avstriji je tudi sicer obvezna zimska oprema od dolocenega datuma dalje (celo od 1.11. dalje pa do 15.4.) ... ampak je se dodatni pogoj... in to so zimske vozne razmere ... 

 

Ja do takrat je ?e 14 dni lepega vremena in v tem ?asu te nih?e ne bo zajebaval. Druga?e pa pri men so ketne pozimi skos v prtlja?niku pa ne glede al so zimaki gor al pa ?e niso. V kolikor je sneg previsok ali klanec prehud ti edin ketne pomagajo pa ma? lahko ?ist nove zimske gor. Dejansko mi vsaj 1x na dve leti tud prav pridejo.

34910_1.png

Napisano

Ja do takrat je ?e 14 dni lepega vremena in v tem ?asu te nih?e ne bo zajebaval. Druga?e pa pri men so ketne pozimi skos v prtlja?niku pa ne glede al so zimaki gor al pa ?e niso. V kolikor je sneg previsok ali klanec prehud ti edin ketne pomagajo pa ma? lahko ?ist nove zimske gor. Dejansko mi vsaj 1x na dve leti tud prav pridejo.

 

 

To je res... samo zadnji teden okoli 15.11. (ali pa ko zapadejo prve snezinke, ce je to slucajno ze kaksen dan prej :) ) ... je potem kar fajn guzva pri vulkanizerjih... Jaz jih letos sploh ne bom menjal pred tem datumom... sploh ce bo tako vreme, kot je trenutno, ko niti po niclo ne gre ponoci (oz. je bilo en ali dva dni... ravno tam nekje okoli 0) ... Verige sicer imam (OK... za 19" jih nimam.. imam samo od prejsnje sestice za 18" in se od prejsnje za 17"... ) a jih bom imel samo zaradi policajev... Upam, da bodo toliko uvidevni, da pri +10 stopinjah ne bo tezil, ce res pasejo na avto.. na skatli se pa ne vidi oznake, ker se je nalepka zdrajsala ...). Lahko bi sicer sam premontiral gume... ampak jih vsaj takrat, ko jih menja, tudi se zbalansira (scentrira) ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Ne vem kaj je tuki notri ampak ?obe te?ejo tako mirno, tudi mrzle, po tem da je zakon.

Antigrippante? To je ziher nek antigripin. Trenutno ?istim grlo z antigripinom (mrau?k viski) :hohoho:  

 

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

 

 

Napisano

Pogledal ?e ?e stoji pred hi?o in se odpeljal s suzukom. :glare:

 

Kak?ni zimaki, lani sem jih zamenjal sredi decembra, mi je pa sme?no, ker mam verige v avtu samo za 2 kolesi, in 1x bom policaje vpra?al kam naj jih dam ?e bo potrebno, spredaj zadaj, na levo al na desno stran ?

Kdo ve kako je to po zakonu ?

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Napisano

Pogledal ?e ?e stoji pred hi?o in se odpeljal s suzukom. :glare:

 

Kak?ni zimaki, lani sem jih zamenjal sredi decembra, mi je pa sme?no, ker mam verige v avtu samo za 2 kolesi, in 1x bom policaje vpra?al kam naj jih dam ?e bo potrebno, spredaj zadaj, na levo al na desno stran ?

Kdo ve kako je to po zakonu ?

Daj mi prodaj Mazdo pa ne bo? imel problem z verigami  :zvizga:

 

Druga? pa takole:  Vozila s ?tirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona sne?ne verige vsaj za eno os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os.

 

 

Napisano

Da? na vse ?tiri pa si k ratrak... neustavljiv

34910_1.png

Napisano

?e kar ni? :) in kar dela. Bom pa moral zimske gor vr? ne glede na temperaturo, saj sem s temi feltnami ?isto preve? vpadljiv za :policaj: nimam pa keten za v gepek :angry2:

Napisano

Vidu eno tako, moji tazadnji precej podobno 6-ko.  :aaaaa:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Misl?, da je ?e v voznem stanju? :unsure:

Glede na to, da je v drugem sporocilu napisal, da je srecal Josta, bi rekel, da je videl njegovo ;):P

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Jo?t je bil kar v kombiju "Plastika Repov?"  :aaaaa:

 

Tista pa vpra?anje, ?e je ?e sestavljena, je pa bila tale precej podobna, tudi zadaj 2 izpuha in LJ tablice.  :danzoman:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Nataknil ji od xedoske felne z zimskimi gumami. In malo urejal cvetenje plo?evine.

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano

Danes sem opral Mazdurino..imel pomo? od tamlaj?e h?erke pa ?e lepo vreme je bilo..super.

Napisano

Moja sestica je bila tudi danes delezna pranja... predvsem zato, da se vsaj feltne pa gume dajo ciste na zimovanje... :) ... Po pranju pa je prisla na vrsto se menjava gum in je s tem dobila tudi malo manjse feltne ... 

 

skitched-20141127-194039.png

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.