Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano

Ma ne bodo se vžgala vse naenkrat, ampak verjetnost se poveča, če maš velik EV-jev gor in kako boš gasil enega, ki je parkiran nekje vmes, da se ne da prit niti zraven. Zelo hitro se vžgejo sosednji itd. Gašenje baterij je faking zajebano - vprašaj gasilce. Če je na odprt, kjer ponavadi testirajo in se da varno prit zraven je ok. Kaj pa tam, kjer os ozki prostori, natrpano parkiranje?

 

Zaenkrat so EV-ji še v veliki manjšini pa je veliko zavajanje to, da se govori, da se vname enako EV-jev kot ICE-jev. Seveda EV-jev je mogoče 5% ostalih pa 95%. Ko bo EV-jev 50% bo pa takih požarov 5x več. Verjetno je nekaj na tem, da so se odločili pri ladjarju za tako potezo. če ne bi bilo nič nevarno. Verjetno niso tako neumni, da bi si pljunili pa še usrali v skledo iz katere jedo? 

 

Kar se pa LPG plina tiče je pa prepovedan v podzemnih garažah. Bolj zaradi tega, ker je težji od zraka in se ob morebitnem puščanju nabira pri tleh in v podzemni garaži je to težko prezračit. CNG je boljši, ker se dvigne in ga prezrečevanje lahko "obdela". Da bi zagorel je malo verjetno je pa verjetno ta prepoved vseeno bolj logična kot prepoved uporabe mobitela pri tankanju goriva. Pa imaš danes skoraj na vsaki črpalki še vedno ta znak s prečrtanim mobitelom.

33112_1.png

Napisano
pred 17 minutami je Boss napisal:

Da bi zagorel je malo verjetno je pa verjetno ta prepoved vseeno bolj logična kot prepoved uporabe mobitela pri tankanju goriva. Pa imaš danes skoraj na vsaki črpalki še vedno ta znak s prečrtanim mobitelom.


To se pa strinjam… Poleg tega Petrol se forsira placevanje z aplikacijo preko mobilnika ;) … Sicer so res navodila taka, da naj bi QR kodo skeniral iz avtomobila… ampak se nikogar nisem videl, ki bi to pocel… ;) 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano
pred 21 urami je Jest napisal:

Ah…. Pa se ne bo kar v stotinah EVjev naenkrat vzgala baterija? Ker se to tako pogosto dogaja ane? 
 

To je taka neumnost, kot to, da tisti, ki vozijo na plin, ne smejo v garazno hiso… Statisticno pa kolikor vem, moznost pozara ni nic vecja pri plinskih vozilih… 

 

 

Li-Ion ima potrjeno verjetnost samovžiga 1:1000000

 

Zdaj si preštej koliko je telefonov v SLO, in da bodo tisti stari prej ali slej v kakšni nočni omarici naredili svojo reakcijo.

 

Toyota ima v svojih hibridnih modelih prav Li-Ion...potem pa je tu še kak udarec ali prometna in voilaaa

Napisano

Statistika pravi, da zagori 11-krat manj pri vozilih Tesla kot pri povprečnih vozilih v ZDA. Je pa res, da medijsko je to bolj izpostavljeno…. Ker ce zagori navaden avto, marsikdaj nic nikjer ne pise, ce zagori Tesla ali drugo EV vozilo, pa so polni casopisni stolpci ;)

 

 

INSIDEEVS.COM

The company reports that fire incidents are 11x lower for Tesla vehicles than the average vehicle in the US.

 

 

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Jaz v praksi še nisem videl EV goreti, klasike pa ... Kakšno turbino raznese, zabasan DPF se vžge ... Skoraj vsako leto vidim en avto, ki gori.

  • Všeč 1
  • Začuden 1
Napisano
Pred eno uro je Slivka napisal:

Je pa 'navaden' avto malo lažje pogasit kot pa električnega...

 

Električnega se da čist enostavno pogasit. Kontejner vode pa cel avto potopit vanjo in pustit nekaj dni.

  • Haha 1
  • Zmeden 1

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

 

 

Napisano
pred 3 urami je dvorjan napisal:

Jaz v praksi še nisem videl EV goreti, klasike pa ... Kakšno turbino raznese, zabasan DPF se vžge ... Skoraj vsako leto vidim en avto, ki gori.

 

DPF se ne vžge, ker to ni isto kot saje v hišnem dimniku, ki se lahko vžgejo. Pred desetletjem je bil vpoklic zaradi grelcev DPF-ja, ki so lahko se samovžgali. Ampak to mislim, da je takrat uporabljal BMW pa VAG. Ampak so z vpoklicem rešili problem.

 

Turbo na običajnih avtih ne raznese. To se zgodi kvečjemu pri ekstremnem tuningu, sam to ne paše zraven v to zgodbo. Pa tudi, če bi turbo razpadel je možnost vžiga majhna. Navadno pri ICE prihaja do vžiga, če kje gorivo pušča in curlja na razgrete dele, al pa da pride do kratkih stikov na napeljavi pa se ta vname.

 

Ne vem, samo jaz pa sem videl na cesti goreti avto v vsej svoji vozniški karieri zgolj 1x pa kljub temu vozim gasilni aparat s sabo. Verjetnost je sila majhna, ker če to pri 800.000 prevoženih km v življenju do zdaj bi človek rekel, da ni omembe vredna verjetnost, ampak vsaj je upanje, da pogasiš začetni požar. Večino tega časa, ki ga omenjam, EV-jev sploh še ni bilo in da je malo večji razmah le teh šele zadnjih nekaj let. Ko bo teh večina, takrat gasilnega aparata ne bom več vozil s sabo, ker je brez veze, saj z njim ne narediš absolutno nič, če se vžge EV.

33112_1.png

Napisano (urejeno)
Pred eno uro je Mraušk Mčk napisal:

 

Električnega se da čist enostavno pogasit. Kontejner vode pa cel avto potopit vanjo in pustit nekaj dni.

Pol ga daš pa ven...in se čez nekaj dni spet vžge...

 

Stvar je pač taka,da že kot nova ni "ziher",če je pa poškodovana pa sploh.

Problem je v tem,ker če se temperatura ne more absorbirati,pol ni poti nazaj...t.i. termični "pobeg" oz. stvar bo tako dolgo gorela,dokler ne zmanjka snovi...za to pa v večini gasilci lahko le kontrolirajo,da se ne razširi,ker baterija bo gorela,dokler ne bo popolnoma zgorela...za to pa požar EVja izgleda drugače kot pa pri ICEjih...ICEja lahko pogasiš,in še od avta nekaj "prepoznavnega" ostane...pri EVjih pa se večji del avtomobila stopi do te mere,da je vse skupaj dokaj neprepoznavno.

Torej gasilci le omejujejo,ker "bazena z vodo" (da bi bateriji odvzeli odvečno temperaturo) nimajo...z odvzemom kisika pa itak brez veze,k ob razkrajanju elektrolita nastaja toliko kisika,da dejansko baterija hrani svoj lastni ogenj,dokler popolnoma ne zgori....tukaj gasilci kot rečeno nimajo kaj,razen "gledati" in paziti,da se požar ne razširi.

Pri kolegu-sodelavcu (sem že pisal o njem),ko se mu je en z strani "zakantal" v Nisana Leaf-a si gasilci niso upali odklopiti glavne baterije (ali pa niso bili poučeni oz. pač niso znali🤔🤨),in je moral kolega odklopiti sam...

 

pred 3 urami je dvorjan napisal:

Jaz v praksi še nisem videl EV goreti, klasike pa ... Kakšno turbino raznese, zabasan DPF se vžge ... Skoraj vsako leto vidim en avto, ki gori.

Tega je na Youtube-u kolikor hočeš,a ne smemo vsega,kar je tam naloženo verjeti,ker obstajajo tudi posnetki,kot je ta...

 

 

TO NI EV-AVTOBUS!!!!

To je avtobus na plin,kjer se z varnostnimi ventili plin spusti na prosto,da kontrolirano zgori brez eksplozije...je pa zadeva nič manj spektakularna🙄

pred 4 minutami je Boss napisal:

 

DPF se ne vžge, ker to ni isto kot saje v hišnem dimniku, ki se lahko vžgejo. Pred desetletjem je bil vpoklic zaradi grelcev DPF-ja, ki so lahko se samovžgali. Ampak to mislim, da je takrat uporabljal BMW pa VAG. Ampak so z vpoklicem rešili problem.

 

Turbo na običajnih avtih ne raznese. To se zgodi kvečjemu pri ekstremnem tuningu, sam to ne paše zraven v to zgodbo. Pa tudi, če bi turbo razpadel je možnost vžiga majhna. Navadno pri ICE prihaja do vžiga, če kje gorivo pušča in curlja na razgrete dele, al pa da pride do kratkih stikov na napeljavi pa se ta vname.

 

Ne vem, samo jaz pa sem videl na cesti goreti avto v vsej svoji vozniški karieri zgolj 1x pa kljub temu vozim gasilni aparat s sabo. Verjetnost je sila majhna, ker če to pri 800.000 prevoženih km v življenju do zdaj bi človek rekel, da ni omembe vredna verjetnost, ampak vsaj je upanje, da pogasiš začetni požar. Večino tega časa, ki ga omenjam, EV-jev sploh še ni bilo in da je malo večji razmah le teh šele zadnjih nekaj let. Ko bo teh večina, takrat gasilnega aparata ne bom več vozil s sabo, ker je brez veze, saj z njim ne narediš absolutno nič, če se vžge EV.

Sem lih pred kratkim v Hoferu kupil en gasilni aparat od Glorie👍...so imeli samo še enega...ne vem več koliko...20-25€🙄 2,5kg z manometrom👍...je skoz v Mazdici😊

Popravljeno od skritikrt
Napisano
Pred eno uro je Mraušk Mčk napisal:

 

Električnega se da čist enostavno pogasit. Kontejner vode pa cel avto potopit vanjo in pustit nekaj dni.

 

Tako je, zagrabiš EV-ja pod pajsko, poiščeš najbližjega mogotca z dovolj velikim zunanjim bazenom in vržeš avto notri. Zadeva simpl in efektivno rešena.

 

@Mraušk Mčk sej se vidi, da samo nadaljujem tvoj sarkazem, a ne 🤪

33112_1.png

Napisano
pred 50 minutami je Boss napisal:

 

Tako je, zagrabiš EV-ja pod pajsko, poiščeš najbližjega mogotca z dovolj velikim zunanjim bazenom in vržeš avto notri. Zadeva simpl in efektivno rešena.

 

@Mraušk Mčk sej se vidi, da samo nadaljujem tvoj sarkazem, a ne 🤪

Ampak smeh je, ker se res tako gasi te električne kosilnice. S to razliko, da ne poiščeš bazena ampak gasilci bazen pripeljejo k tebi, se pravi k gorečemu vozilu. 😊

 

WWW.AMZS.SI

Potop! Goreče litij-ionske akumulatorje je zelo težko pogasiti!

 

 

 

Napisano
pred 24 minutami je Alex napisal:

Ampak smeh je, ker se res tako gasi te električne kosilnice. S to razliko, da ne poiščeš bazena ampak gasilci bazen pripeljejo k tebi, se pravi k gorečemu vozilu. 😊

 

WWW.AMZS.SI

Potop! Goreče litij-ionske akumulatorje je zelo težko pogasiti!

 

 

Ja Alex, sej zato se pa norca delam... v teoriji je to lepo pojasneno, v praksi pa skoraj neizvedljivo. Neki je testirat gašenje na nekem praznem prostoru, da gasilci "uvežbavajo" gasilske tehnike. Ko pa zadeva preide v produkcijo in je treba pogasit dejansko zagorelo Teslo v garažni hiši bodo pa naredili kaj? Predno pridejo tja z manjšim bazenom polnim vode bo preteklo koliko časa? In kaj potem avto gori, bazen postavljen. A gasilci bodo na horuk vsak na svojem koncu zagrabili goreč avto pri 1000+ °C in ga vrgli v bazen.

 

Še 1x, to je nočna mora vsakega gasilca in posledično pol tud lastnika garažne hiše, ki bo moral obnovit kompletno tisti konec garaže. Pregret beton se bo začel krušit in brez kompletne prenove bo garaža ostala zaprta.

33112_1.png

Napisano (urejeno)

Na srečo je električni avto tako ekološki, da ga lahko vržejo v vsak plavalni bazen ali bližnji potok. 🙃 

 

 🤔 Kdo bo te sanacije plačeval? 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 1
  • Haha 2
Napisano

Točno tako, ogromna razlika je tudi kako zagori in kako močno. Pri Ev zagori v momentu celoten poden avta, pri klasiki imaš pa še precej časa, da se rešiš ker začne goreti v motornem delu.. 

Napisano
PREVOZI.FINANCE.SI

Baterija je v osnovi požarno manj nevarna kot liter bencina, težava je le v tem, da se gasijo povsem drugače

 

 

Kako pogasiti baterijo v električnem vozilu in zakaj se ta sploh vname.pdf

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Seveda je baterija požarno manj nevarna kot liter bencina, kjer je shranjeno bistveno več gorilne energije kot gorilni kapaciteti same baterije. Štos je bolj ali manj v tem, da bencin se sam od sebe ne bo vžgal, dizel še toliko težje, medtem, ko pri bateriji lahko pride do samovžiga, največkrat zaradi napak v proizvodnji posameznega elementa baterije (se pravi tistega cilindra cca 2x7cm velikega, ki v nekaj tisočih sestavljajo baterijski modul). Ker je takih baterijskih vložkov lahko tudi do 9000 za recimo Teslo S 100d je seveda možnost ene take baterije pač tolikokrat večja.

 

Trditev v članku, da je baterija negorljiva pri napolnjenostjo pod 35% ni resnična je pa res, da je tam najmanj nevarna za morebitni samovžig.

 

Tole je zanimiv članek na to temo

WWW.RESEARCHGATE.NET

 

 

V glavnem, da se vrnem na prvotni članek, ki verjetno nenamerno izpušča dejstvo, da kljub temu, da je EV-jev na cesti procentualno zelo malo pa so poleg tega še vsi praktično mlajšega datuma in le redki starejši od 5 let, od 10 let pa mogoče le kak Prius ipd. To so bistveno bistveno premajhni vzorci, da bi se dalo karkoli sklepati iz tega kaj je bolj in kaj manj nevarno. Edino dejstvo je le to, da nivo gašenja pri EV je veliko bolj zahteven kot pri ICE in, da trenutno zo še ni problem, ki pa lahko postane čez leta, ko se bodo EV-ji postarali in ko jih bo bistveno več na cestah kot jih je danes.

 

Pa za pokušino še izkušnje iz UK

https://cesafety.co.uk/news/data-reveals-extent-of-electric-vehicle-fires-around-the-uk/

 

pa še nekaj primerov iz naših koncev

WWW.DNEVNIK.SI

Ob mesecu požarne varnosti s temo Tudi baterije lahko zagorijo smo skušali poiskati večino objavljenih požarov, ki so nastali zaradi vžiga...

 

 

33112_1.png

Napisano
pred 19 urami je Boss napisal:

 ker če to pri 800.000 prevoženih km v življenju do zdaj 

 

Boss, a ti maš samo 800 Kkm prevoženih do sedaj?

Žutokljunac.

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

 

 

Napisano

Ja, sej vem. ni velik, ker nisem prevoznik, ampak vseeno nekaj pa je le.

33112_1.png

Napisano
pred 8 minutami je Boss napisal:

Ja, sej vem. ni velik, ker nisem prevoznik, ampak vseeno nekaj pa je le.

Jaz mam tudi nekje toliko prevoženih par tisoč gor ali dol. Sicer v zadnjih letih delam veliko manj kilometrov kot nekoč. V mlajših letih, ko sem bil veliko na cesti, sem delal  po 45000/leto.

  • Všeč 1
  • Začuden 1

 

 

Napisano
pred 2 minutama je Alex napisal:

Jaz mam tudi nekje toliko prevoženih par tisoč gor ali dol. Sicer v zadnjih letih delam veliko manj kilometrov kot nekoč. V mlajših letih, ko sem bil veliko na cesti, sem delal  po 45000/leto.

 

Tudi jaz nekaj let okoli 35.000/letno, zdaj sem pa na okoli 17.000/letno.

33112_1.png

Napisano
Pravkar je Bini napisal:

Bolje,da ne napišem.....😉

 

pa napiššš, kaj te je sram... a jih je tolk, da ti bomo rekli, da si pocestnica? 😊

  • Všeč 1
  • Haha 4

33112_1.png

Napisano
pred 12 minutami je Boss napisal:

 

Tudi jaz nekaj let okoli 35.000/letno, zdaj sem pa na okoli 17.000/letno.

Sedaj z obema nekje 20000/letno.

 

 

Napisano

Ja sem jih največ naklepal z cliotom RTi-jem 55Kkm v enem letu:punk:

N7rRRL1.jpg

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Ne moreš primerjati Makite z  šrotom od parkside. Najslabša Makita je svetlobna leta nad najboljšim parksideom. Naj samo povem, da sem samo enkrat kupil električni rezalnik od parkside. Med delom ( pri visokih obratih, seveda) je razneslo nož in ostanki so poškodovali ohišje.  Del ohišja se je zaril v stol poleg mene. Dobro, da sem ostal živ. Od takrat ne kupujem več poceni orodja, pa četudi ga rabim samo enkrat. Recimo za razrez dveh desk sem kupil novo Makito baterijsko 36V cirkulano žago. Vem, da jo bom še kdaj rabil.😉
    • Skrajni čas za povečanje motorne moči vozila oz. nakup močnejšega, haha   Obisk črpalke precej prijaznejši do denarnice | 24ur.com WWW.24UR.COM Opolnoči stopajo v veljavo nove cene naftnih derivatov. Liter bencina bo z 1,530 evra cenejši za 6,2 centa, dizel z 1,607 evra za 11,1 centa, kurilno olje pa z 1,200 evra za 11,8 centa.  
    • Pogorela najvišje ležeča kmetija: poginile vse živali, lastnik poškodovan | 24ur.com WWW.24UR.COM Požar je minulo noč zajel najvišje ležečo kmetijo v Sloveniji, kmetijo Bukovnik pod Raduho. Po prvih podatkih Policijske uprave Celje je požar zajel celotno domačijo, tako stanovanjsko hišo kot gospodarska...  
    • Jaz bom malce drugače napisal. Sem sicer vesel,da obstaja Parkside,ker tako pritiska na uveljavljene proizvajalce,da cene ne ponorijo,in tako omogoča tudi navadnim smrtnikom nakup še kolikor toliko dobrega orodja.   Je pa res,da je za to še več made in china dreka. Vidim pa,da so izkušnje z Parkside bolj tako-tako...v povprečju je cca.50% v redu,50% je pa drek. Pa ne moreš se zanesti,da če vzameš "Performance" serijo,da bo po tem OK. Pigledaš na YouTube ali na forume,hitro vidiš,da nima veze,kaj vzameš.   Tukaj bi jaz dodal še eno stvar,ki bolj mene moti-predvsem vrtalni vijačniki so v primerjavi z uveljavljenimi znamkami dobesedno "glomazni". Pa ne,da se hvalim...a npr.Metabo LTX BS serija je po gabaritih manjša kot vsak Parkside 20V vrtalni vijačnik...če odmisliš nastavek za baterijo,je zelo primerljiv z Parkside 12V vrtalnim vijačnikom. Še ena stvar,ki me moti,pa je dejstvo,da Parkside "laže" pri navedbah podatkov. Pri vrtalnih vijačnikih npr. navaja le max."trdi" navor,in še ta je "zlagan". OK,po mojem mnenju navor ni najpomembnejši podatek pri tej vrsti orodja,a trend vseeno gre v smer "več je bolje"...vsaj če se gleda vse popularne "teste" na YouTube. Tukaj,se vsaj v mojih očeh hitro relativizira "nizka cena", ker če npr. en Metabo BS 18 LT BL pri navoru potegne enako kot npr. "vrhunski" Parkside za okroglih 80€ (v kovčku,brez baterije in polnilca)...pa sem takrat oba BS in SB,ki ju imam dobil za...ne vem več🤔...120€/kom. se mi zdi...tu nekje-bi moral preveriti. Pa bo Parkside škripnil,bo "za v kanto",za Metabo pa dobiš vse dele...itd,itd...   Res pa je tudi,da za tistih 40€, ko je v akciji tisti najbolj simpl-osnovni Parkside v kovčku,z 2Ah baterijo+simpl polnilec...tukaj seveda za tistih 2-3x na leto kak vijak,luknjo...seveda-bolje "slabo" vijaciti na stroj,kot pa "na roke"... Sicer pa kot zmeraj-pri cvenku se vse ustavi-čisto razumljivo,za to pa vsak zase ve. Jaz zase vem,da cca.650€ ali več samo za stroj za kovičenje ne dam..za tistih par krat...seveda profesionalni krovec to nuca,in si ne more privoščiti,da če škripne,da gre stroj "v kanto",ker pri njem stroj mora delati-kaj drugega ni alternativa. Za to pa je seveda v redu,da obstaja tako profi roba,kot tudi cenejša orodja. Bi pa vseeno rad pripomnil,da zna Parkside-Performance serija biti malce zavajajoča,misleč,da je to "profesionalno" orodje. Ne bo držalo,ker že zaradi cvenka ne more biti. Po mojem je nekje v rangu cenejše ponudbe strojev Makita,ki so namenjeni DIY-u in čisto nič višje....moje mnenje.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.