Skoči na vsebino

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca


Priporočeno sporočilo

pred 7 minutami je NevLado napisal:

Ne mešat različnih viskoznosti, če ni res nujno.

Zakaj? Obe olji sta primerni za ta motor, obe sta verjetno na podobni osnovi???

 

Če razmišljam po kmečko, bo rezultat mešanja olje z nekoliko nižjo viskoznostjo, namesto 5W-30, recimo 3,75W-27,50. :)  

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 tedne kasneje...
dne 15. 12. 2022 ob 11:47 je Janez007 napisal:

Tole je za @Aless :)

Bo kaj narobe, če v bencinski motor 2.0 (G120 ali G165) olju Mazda Ultra 5W-30 dolijem olje Mazda Supra X 0W-20? Ker imam na zalogi eno polno plastenko Supre X, pa sem mislil, da bi jo porabil za dolivanje. 

 

Ne bo nič narobe, edino viskoznosti se bodo malo spremenile. 

Načeloma priporočam raje dolivanje istega olja, ampak tudi v tvojem primeru je ok in nima kaj bit. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je Aless napisal:

 

Ne bo nič narobe, edino viskoznosti se bodo malo spremenile. 

Načeloma priporočam raje dolivanje istega olja, ampak tudi v tvojem primeru je ok in nima kaj bit. 

Na koliko prevoženoh kilometrov bi priporočal menjavo te župce 0-20? 

Ker jaz imam narejenih že 12000 km od julija. 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 urami je Alex napisal:

Na koliko prevoženoh kilometrov bi priporočal menjavo te župce 0-20? 

Ker jaz imam narejenih že 12000 km od julija. 🤔

Uf, dobro jo pičiš, se vidi, da je stara rdečka bolj kot ne na dopustu.... 😉👍

Do 15kkm bi moralo zadržat, ali pa ga menjaš, ker boš po datumu do prvega servisa ravnokar na pol... 🤔

Jaz bi ga, ker do prvega rednega s. bi imel 24kkm ali še več, kar je pa preveč.... :nevem:

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 50 minutami je Janez007 napisal:

Iz izkušenj z G165 vem, da motor "redkega" olja Mazda Supra-x 0W-20 ni skoraj nič pil.  

Saj ga tudi meni ne. Bolj me zanima, koliko je tako olje še dobro. Ker, če bom delal še naprej pridno kilometre, bom imel  20000 km do servisa. 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Alex napisal:

Saj ga tudi meni ne. Bolj me zanima, koliko je tako olje še dobro. Ker, če bom delal še naprej pridno kilometre, bom imel  20000 km do servisa. 🤔

S tem ni nič narobe, sploh če nimaš dosti kratkih voženj.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 minutami je NevLado napisal:

S tem ni nič narobe, sploh če nimaš dosti kratkih voženj.

Nimam. Večinoma samo dolge in pa res dolge vožnje. Sem vzel vzorec, jutri slikam. Res me zanima, koliko je izrabljeno. Izgleda kot kaka umazana luža. Tekoče... 

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je NevLado napisal:

S tem ni nič narobe, sploh če nimaš dosti kratkih voženj.

V časih stoenk je veljalo, da se prva menjava olja naredi že kmalu, po nekaj 1.000 km. Verjetno so danes motorji bolj natančno izdelani, pa vseeno bi verjetno koristilo, da se prvi interval pri novem avtu razpolovi??? 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 minutami je Janez007 napisal:

V časih stoenk je veljalo, da se prva menjava olja naredi že kmalu, po nekaj 1.000 km. Verjetno so danes motorji bolj natančno izdelani, pa vseeno bi verjetno koristilo, da se prvi interval pri novem avtu razpolovi??? 

Ja, se strinjam, jaz bi to razmislil če naredim pri novem. Ampak danes proizvajalci v motorno olje, ki pride z motorjem, dodajo še dodatne aditive ravno zaradi tega, ker se motor vteka. Tako da si kao na istem :D 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 minutami je Janez007 napisal:

V časih stoenk je veljalo, da se prva menjava olja naredi že kmalu, po nekaj 1.000 km. Verjetno so danes motorji bolj natančno izdelani, pa vseeno bi verjetno koristilo, da se prvi interval pri novem avtu razpolovi??? 

Moje vtekanje je zgledalo. Na prvih 2000km prva menjava olja, potem naslednja po 8000km torej ko je imel avto 10000km od takrat naprej pa vsakih 10000km.

  • Zmeden 1
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz osebno bi ga menjal sedaj, če bi se v letu dni bližal 20kkm in če bi avto imel še več let. Raskiraš 60€za olje in filter pa ti ga tvoj mehanik menja..... :nevem:

Jaz nimam teh problemov, ker sem imel v letu dni 8kkm....😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je scania napisal:

Moje vtekanje je zgledalo. Na prvih 2000km prva menjava olja, potem naslednja po 8000km torej ko je imel avto 10000km od takrat naprej pa vsakih 10000km.

Kje si pa menjal olje, na uradnem s.ali kar tako.... 🤔

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 31 minutami je scania napisal:

Te prve tri menjave sem si sam. Potem ko sem imel 20000km prevoženih pa uradni prvi servis.

Saj ravno v tem je problem, dokler je avto v garanciji. Kaj pa, če ugotovijo, da si sam kaj čačkal okoli avta (zamenjava olja in filtra) in ti garancijo "ukinejo". 🙄

Pozneje ni problem menjavati olje prej. 

Edina rešitev je, da enkrat februarja pokličem na servis IV BTC n zahtevam, da naredijo servis. Samo potem bo nekje konec leta drugi in bom zopet moral plačati 240€+.🤔 Kar pa bo drag špas. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Alex napisal:

Saj ravno v tem je problem, dokler je avto v garanciji. Kaj pa, če ugotovijo, da si sam kaj čačkal okoli avta (zamenjava olja in filtra) in ti garancijo "ukinejo". 🙄

Pozneje ni problem menjavati olje prej. 

Edina rešitev je, da enkrat februarja pokličem na servis IV BTC n zahtevam, da naredijo servis. Samo potem bo nekje konec leta drugi in bom zopet moral plačati 240€+.🤔 Kar pa bo drag špas. 

Pa to smo že tolkrat predelal. :) Sedaj je problem za največjega zagovornika pogoste menjave olja 100€ za "predčasni" servis, ki za druge konce sveta za isti motor ni predčasni, ampak običajni. :)

 

image.png

 

https://www.juliojonesmazda.com/service/mazda-cx-30-maintenance-schedule/?__cf_chl_f_tk=X_YtddZxCikFzQB1ZFXiXFP_6CnsTTSl8FUnhhH4I50-1672925905-0-gaNycGzNCFE

 

 

image.png

 

Mazda Skyactiv-X service costs and intervals to match current engines - Car News | CarsGuide

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz nikoli nisem imel tezav glede tega. Kolega dela kot mehanik na mazdi in se samo smeji mojim menjavam in intervalom enkrat je tudi debata nanesla na to temo in mi je samo rekel, če bo meni kaj crknilo nebodo niti gledali pac pa samo menjali pod garancijo ker ce pri takem vzdrzevanju crkne pol pa ke nekaj narobe. Pri Selmarju mi je mehanik prvic rekel kje sem menjaval olje od prejsnjega servisa ker je bakrena podlozka na karterju oni imaju alu. Pa sem mu povedal da sam in da sem menjal tudi v menjalniku, pa da bom si zmeraj na 10000km sam uradni interval pa pridem tja, pa da ko je bila nova da sem na 2000, 8000 in da bi naceloma tudi karter ob 2000 dol potegnil pa scistil sito ampak nisem, odgovor je bil samo pohvalno ce boste kdaj avto prodajali mi javite. Danes je bila prva beseda na servisu kaj zdaj imas to ze 50to menjavo olja pa 10 menjavo sveck in smo se smejali, ko pa sem plan za veliki servis povedal pa je bil odgovor ko bos prodajal obvezno javi. 

Jaz ne skrivam pred servisom da sam bolj pogosto menjujem olje in nikoli ni bil problem. Enako pri toyoti sem povedal interval bo sel na 7500km malo so se upirali, ko sem povedal kako in kaj pa da pridem po 0w8olje in original filter k njim vidijo da se vzdrzuje tako kot more ni nobene debate, se bolj radi so. Evo jutri gre glih toyota na vmesni oljni servis 7500km od servisa, sem mislil sam nardit pa sem sel po material pa mi je reko da ce dam pri njij delat bo mi dal popust tako da bo prislo enako na koncu kot da bi vzel olje in filter brez popusta. 

Vecji problem z garancijo je za avte ki se ne vzdrzujejo, kot pa za tiste ko se vzdrzujejo prekomerno.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 urami je Alex napisal:

Na koliko prevoženoh kilometrov bi priporočal menjavo te župce 0-20? 

Ker jaz imam narejenih že 12000 km od julija. 🤔

 

Tko na pamet je težko priporočat, ker imajo različni vozniki različne režime vožnje. 

Lahko pa daš eno kapljico na list pa bomo vsaj okvirno videli, če imaš kaj goriva v olju, če ni goriva bi do 15kkm pustil. 

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Alex napisal:

Saj ravno v tem je problem, dokler je avto v garanciji. Kaj pa, če ugotovijo, da si sam kaj čačkal okoli avta (zamenjava olja in filtra) in ti garancijo "ukinejo". 🙄

 

 

Ja to znajo opazit, ker je verjetno super narejeno in bodo ugotovili, da to pa ni en šalabajzer na Mazda servisu naredil... :hudicek:

  • Všeč 1
  • Haha 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.