Skoči na vsebino

Agregat za rezervno napajanje stanovanja


Janez007

Priporočeno sporočilo

pred 11 urami je Boss napisal:

 

Sam res, zakaj samo sosedje... naj bogovi slišijo, bi zapel Vili Resnik. 🤪

To mi deluje, kot da ima kak V8 motor v svoji mazdi. 😄 A ima 2.5 motor kak poseben zvok pa da tega še nismo opazili? 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 urami je sportman333 napisal:

... ... ... :) ?, glasnost je pa kot da bi bil v mehanični delavnici kjer kako generalko od kakega TAM-a delajo (oz. sam sem bil prisoten ko so delali generalko na  TAM260... ... ...

TAM 260 A 116 - Ljubljana (Slovénie) © Éric Tourniquet

 

 

Da bi tudi delal kot TAMarca. Bolnica v Šempetru je 40 let imela agregat za rezervno napajanje najnujnejših delov od TAMa. Motor je užigal kot granata. V štiridesetih letih se, ne glede na letni čas, ni zgodilo, da ne bi vžgal od prve. Resnično zanesljiv in trpežen stroj, nezahteven za vzdrževanje. Konec koncev, v stečaj so ga spravili leta 2011, pa se TAMove tovornjake še vedno kupuje. Sploh TAM 110T7 4x4. In nato jih predelujejo v 'overland' avtodome...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem pogledal v razdelilno omarico, ali se da brez večjih težav namestit 1-0-2 stikalo. V levi, ki sem jo vgradil naknadno, je še dovolj prostora. :) Dovodne vodnike bi namesto na FID speljal na 1-0-2 stikalo, od tam pa na FID, oziroma v dodatno vtičnico za generator, ki bi jo namestil kar v omarico. Tukaj imam spet majhen problemček, ker mora biti "natičnica" namesto vtičnica oziroma morata kontakta zaradi varnosti štrleti ven, taka pa ne obstaja za v to omarico. Ne bi pa razkopaval in je vgrajeval v steno. Rešitev je podaljšek - na obeh straneh moški šuko, ki pa bi se smel uporabiti samo za konkreten primer-kot podaljšek omenjene vtičnice, vezane na hišno inštalacijo odklopljeno od elektro vaškega omrežja.

 

Druga zadeva je, da bom moral pri morebitnem priklopu pazil na to, da bo nula iz generatorja (ozemljena na generatorju) priklopljena na modre vodnike hišne inštalacije. To verjetno ni nujno, ampak tako bi si želel. Ali bom kable označil, ali vsakič z indikatorjem faze ugotavljal, kje je nula???

 

V glavnem, v vsakem primeru bo treba pri priklapljanju generatorja paziti, da ne bo koga streslo, pa tudi, da se vseh porabnikov ne bo gor obesilo naenkrat.

 

Ko vse tole pogledam skupaj, za primer izpada, ki se bo morda na 10 let zgodil 1x, je verjetno bolj smiselno takrat naprave priklapljat na generator preko podaljškov, razdelilcev...Itak si ne predstavljam, da bi še kdo doma poleg mene vedel, kaj sem si jaz zamišljal pri teh stikalih, vezavah in da bi znal to uporabit. 

 

image.png

 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Stvari se da malo poenostavit. 

 

Dobro, pri stikalu nimaš kaj poenostavit. Postaviš ga tam, kjer je prostor in to je to. Gor PRAVILNO povežeš žice in zadeva dela. 

 

Pri povezavi za agregat pa... Ne kompliciraj. Na primerno dolg trožilni kaber primernega preseka montiraj en vtikač, ki paše v vtičnico na agregatu. Na drugi strani pa žice poveži direktno v stikalo. Ker stikalo 1-0-2 ne spušča elektrike iz pozicije 1 v pozicijo 2, tam nikoli ne boš imel elektrike. Za vsak primer (in za boljši občutek) lahko kupiš še eno vtičnico, ki je ne povežeš nikamor, samo nasadiš jo čez vtikač in tako skriješ nastavke, ki bi mogoče slučajno kdaj ob nepooblaščenem posegu pristali pod napetostjo... Podaljšek pa bodisi potegneš v prostor, kjer bo agregat bodisi zviješ in obesiš poleg elektro omarice in je pripravljen za uporabo takoj, ko bo treba.

 

Pri fazah in nulah in ozemljitvah pa sem pisal že na prvi strani te teme in še slike sem dal zraven... Se da rešit v omari s posebno ozemljitvijo nule, ker pri agregatu ti sicer na obeh priključkih pokaže fazo... Pojdi brat na prvo stran...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ni rečeno, da pri obeh kontaktih v vtičnici kaže fazo. Vedno je samo ena faza. En tak hiter test je fazni preizkuševalec stem da z eno roko primeš ohišje agregata in drugo z preizkuševalcem v vtičnico. Ponavadi samo en kontakt zasveti. 

Lahko zasveti tudi drugi ampak manj kot tisti, ki ima fazo. Alpa z voltmetrom. Faza 230V nula pa dosti manj. 

Fazo si označiš z flomastrom. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Enofazni generator izmeničnega toka nima nule. Šele ko en pol povežeš z zemljo postane nula - ima napetost proti zemlji 0V. Drugi pol je potem faza. Kateri pol povezati z zemljo je načeloma vseeno, razen če je en pol že povezan z ohišjem generatorja in je s tem že določen kot nula. O tem se prepričaš, če meriš napetost med ohišjem in polom. Če je pri obeh napetost 0, potem noben pol ni vezan na ohišje. Če ni noben pol generatorja vezan na zemljo, tudi z voltmetrom ne moreš izmeriti napetosti proti zemlji, ker z voltmetrom nisi sklenil tokokroga. Lahko izmeriš samo napetost med poloma. In tudi, če je en pol vezan na ohišje, ohišje pa na vozičku z gumijastimi kolesi, nimaš nule...

Itak trgovci poleg agregata prodajo železno sondo, ki ni namenjena dogovarjanju med sosedi ampak pa temu, da jo z macolo zabiješ v zemljo, nanjo povežeš vodnik in na tak način izvedeš ozemljitev agregata. Napetost med ničelnim vodnikom in ozemljitvenim vodnikom mora biti 0V, med faznim vodnikom in ničelnim pa 220 V. Če te vrednosti odstopajo, obstaja velika nevarnost poškodb elektronskih komponent. Enofazni agregat pri obremenitvi enostavno ne ve, kaj je faza in kaj nula. Napetost ni konstantna, kar je najslabše za elektonske naprave. Ozemljen agregat ti poleg varnosti omogoča stabilizacijo napetosti in prepreči nihanja, ki jih povzroči statična napetost ali t.i. jalova napetost. Ozemljitev agregata mora biti vezana direktno v zemljo. Sondo je potrebno zabiti v zemljo, ne sme biti vezana na morebitni ozemljitveni vodnik, ki pride iz hiše!

 

Lahko pa narediš tudi drugače, nimam nič proti. Preden pa narediš drugače, bi ti rad povedal, da te je bilo lepo poznati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, da povzamem. En kontakt v vtičnici na generatorju proti drugem ima na napetost 230V (efektivno, amplituda je še za koren iz 2 višja oziroma 325V). Ker je ta napetost "v zraku", se en kontakt ozemlji, da dobi potencial zemlje - pocinkano metrsko sondo že imam. 

 

image.png

 

Agregat ima šuko in tudi eno industrijsko vtičnico. V slednjo gre vtič samo pod enim kotom, to pomeni, da se v naprej točno ve, kateri kontakt gre naprej in po kateri žili. Torej rabim podaljšek do 1-0-2 stikala z industrijskimi vtiči in pri stikalu industrijsko vtičnico. V tem primeru rabim ugotavljat fazo le prvič, predno zvežem na stikalo.

 

image.png

 

Mi smo se učili, da je jalova energija tista energija, ki potuje med generatorjem in porabnikom, ne da pa porabniku nobene delovne moči - je zanj nekoristna. To ni statična elektrika. Jalova brezkoristno segreva žice med generatorjem in porabnikom. Energija je vsota produktov trenutnih moči in časa (integral). Ker dušilke ali kondenzatorji zamikajo časovni potek napetosti in toka (na dušilki tok zaostaja za 90 stopinj, na kondenzatorju pa tok prehiteva napetost za 90 stopinj), časovno nista poravnana. In ko narediš integral produkta časovnih funkcij napetosti in toka, je ta manjši (v določenem času ima produkt negativen predznak), kot če sta poravnana (cos fi=1). Če sta časovna signala toka in napetosti poravnana, je produkt vedno pozitiven (tudi ko imata oba negativno vrednost (minus x minus = plus)).

 

Ni zamika ... samo delovna energija

prenos.png

 

Zamik... nastaja še jalova energija (negativen produkt P=UxI):

prenos (1).png

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Janez007 napisal:

Ja, da povzamem. En kontakt v vtičnici na generatorju proti drugem ima na napetost 230V (efektivno, amplituda je še za koren iz 2 višja oziroma 325V). Ker je ta napetost "v zraku", se en kontakt ozemlji, da dobi potencial zemlje - pocinkano metrsko sondo že imam. 

 

image.png

Agregat ima šuko in tudi eno industrijsko vtičnico. V slednjo gre vtič samo pod enim kotom, to pomeni, da se v naprej točno ve, kateri kontakt gre naprej in po kateri žili. Torej rabim podaljšek do 1-0-2 stikala z industrijskimi vtiči in pri stikalu industrijsko vtičnico. V tem primeru rabim ugotavljat fazo le prvič, predno zvežem na stikalo.

 

image.png

 

Mi smo se učili; da je jalova energija energija, ki potuje med generatorjem in porabnikom, ne da pa porabniku nobene delovne moči. To ni statična elektrika. Jalova samo segreva žice med generatorjem in porabnikom, ne daje pa koristi porabniku. Energija je vsota produktov trenutnih moči in časa (integral). Ker dušilke ali kondenzatorji zamikajo časovni potek napetosti in toka (na dušilki tok zaostaja za 90 stopinj, na kondenzatorju pa tok prehiteva napetost za 90 stopinj), časovno nista poravnana. In ko narediš integral produkta časovnih funkcij napetosti in toka, je ta manjši, kot če sta poravnana (cos fi=1). 

 

Ni zamika ... samo delovna energija

prenos.png

 

Zamik... nastaja še jalova energija (negativen produkt):

prenos (1).png

Za nekatere zelo poučno in zanimivo.... 👌😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ko je ravno debata o štromu...

Imam trofazen tok in sem med štemanjem tal naletel na kabel od indukcije. Varovalko je hitro vrglo ven, vendar sem jo dal nazaj in sedaj seveda vse dela.

Ker težko pridem do njega, da bi ga potegnil ven in pogledal ali je poškodovan ali ne (prašno in zabetonirano v tla in steno), bi ga "za ziher" odrezal tam ko sem ga ranil in z nečim doštukal odrezana konca. Verjetno navadni wago odpade, mi lahko kdo svetuje kaj uporabiti?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nimam veliko praktičnih izkušenj, razen, da sem pomagal električarju v mojem stanovanju. :) 

 

Če je ven vrglo varovalko pomeni, da je med vodniki nastal kratek stik (faza-majzel-nula ali faza-majzel-zaščitni ali faza-majzel-faza ali nula-majzel-zaščitni (če je vrglo ven FID)). Torej je poškodovana izolacija vsaj 2 vodnikov. Ko se je majzel umaknil, stika ni več. Lahko, da je izolacija vodnika samo počena in se je pomaknila nazaj. Tudi zrak je izolator in v cevi bodo vodniki zelo verjetno ostali v istem položaju - je med njimi dovolj izolacije.

 

Če je ven vrglo samo FID, bi mene najmanj skrbelo, če je vrglo 2 fazni varovalki, malo bolj (napetost med fazama je kar 400V, med fazo in nulo 230V, med nulo in zaščitnim vodnikom pa blizu 0 V.)

 

*Če je poškodovan še vodnik (se mu je bistveno zmanjšal presek ali se drži le še za silo skupaj) lahko povzroča pregrevanje tega ozkega predela in sčasoma težave (se dokončno prekine, pregreva izolacijo, ...) ... če se to ugotovi, je poškodovan del obvezno potrebno zamenjati !

 

Variante so:

- pustiš tako kot je (če vse dela) - razen v primeru*

- povlečeš ven vse vodnike in jih zamenjaš z novimi

- štukaš oškodovan odsek z novimi vodniki (je možno narediti podometno dozo ali 2 (pred in za poškodbo), ter tam s spojkami nadomestiti poškodovani odsek vodnikov z novimi)

- štukati s spojkam, izoliratii in zaliti z betonom ter stanovanje prodaš 😂 ... ta varianta mi sicer ni všeč (naslednji lastnik bo želel žice potegnit ven, pa jih bo strgal), bo pa isto varno delala. :)

 

 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Jaka32 napisal:

Ko je ravno debata o štromu...

Imam trofazen tok in sem med štemanjem tal naletel na kabel od indukcije. Varovalko je hitro vrglo ven, vendar sem jo dal nazaj in sedaj seveda vse dela.

Ker težko pridem do njega, da bi ga potegnil ven in pogledal ali je poškodovan ali ne (prašno in zabetonirano v tla in steno), bi ga "za ziher" odrezal tam ko sem ga ranil in z nečim doštukal odrezana konca. Verjetno navadni wago odpade, mi lahko kdo svetuje kaj uporabiti?

Auč

 

Jaz sem vrtal za napo lukne, gledam dol vidim vtičnico.... valda sem zapel direktno not

 

Na svedru se je formulirala čudovita skulptura, jaz sem pa že videl marijo :D

 

Varovalko sem vklopil nazaj in prestavil lukne za napo...še dan danes kuhamo nikome ništa dalje, sem dal samo nalepko čez in napisal da pazi tok

  • Haha 1
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je NevLado napisal:

Auč

 

Jaz sem vrtal za napo lukne, gledam dol vidim vtičnico.... valda sem zapel direktno not

 

Na svedru se je formulirala čudovita skulptura, jaz sem pa že videl marijo :D

 

Varovalko sem vklopil nazaj in prestavil lukne za napo...še dan danes kuhamo nikome ništa dalje, sem dal samo nalepko čez in napisal da pazi tok

Joj, joj.... 🙃😳😟

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...

Včeraj ob 11.50 naročil v poljski spletni trgovini, danes DHL ob 10.48 dostavil na dom ?zmeden? ... Stikalo 1-0-2 Hager SFT 440. Pri nas sem dobil ponudbo za slabih 91€, v poljski TME me je s poštnino prišel slabih 39€. Manj kot pol slovenske cene. ?zmeden?😂

https://www.tme.eu/si/sl/

20230510_161809.jpg

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...

Tudi jaz sem se oborožil😁. Glede na to, da je 98% vse narejeno na kitajskem sem se odloču za talega kitajca😁 iz Poljske. Zaenkrat deluje ok. Je tih, dve stopnji obratov in sicer kao EKO deluje z manjšimi obrati in avtomatsko prilagaja obrate glede na moč. Glavnem priklopu sem 3-3.5kW mašinc (velik, mali flex, luči, vrtalko...) vse pelje. Pa tudi piknik je zdržal🤘

20230614_174551.jpg

20230614_174554.jpg

20230614_174558.jpg

20230526_181438.jpg

20230526_181757.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tih z 91 dB... No, ja, do 194 dB, kolikor je možno doseči največjo jakost zvoka, mu res še veliko manjka, vseeno pa je nekje okoli jakosti tovornjaka...

 

Kakorkoli, kolikšna je pa poraba goriva?

 

In kam je speljan izpuh?

 

Ker mogoče bi kaj takega prišlo prav na kesonu BTjke, ko popravljamo ograjo in je treba kaj varit nekje daleč od vtičnice. Pa še za marsikaj drugega tudi...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je AmpeR napisal:

Tudi jaz sem se oborožil😁. Glede na to, da je 98% vse narejeno na kitajskem sem se odloču za talega kitajca😁 iz Poljske. Zaenkrat deluje ok. Je tih, dve stopnji obratov in sicer kao EKO deluje z manjšimi obrati in avtomatsko prilagaja obrate glede na moč. Glavnem priklopu sem 3-3.5kW mašinc (velik, mali flex, luči, vrtalko...) vse pelje. Pa tudi piknik je zdržal🤘

20230614_174551.jpg

20230614_174554.jpg

20230614_174558.jpg

20230526_181438.jpg

20230526_181757.jpg

Imaš kak link?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mislim, da je na ful power 91dbB.

Hlajenje gre noter spredaj spodaj in piha ven pa zadaj. Tam je tudi izpuh. Dejanska poraba pa še ne vem.

 

WWW.METALMIKULIC.SI

Majhen agregat z max. izhodno močjo 3,5 kW zagotavlja elektriko do 5 ur v kosu, pri tem porabi največ 1,67 litra...

 

20230526_181452.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.