Skoči na vsebino

Jezikanje, pravopis itd


NevLado

Priporočeno sporočilo

pred 28 minutami je dvorjan napisal:

Hja, če Slovenci ne bomo skrbeli za svoj jezik, kdo pa bo?!

 

Nobem nebo skrbeu :D

 

Meni osebno je takale zadeva od @MazdaBoy še nekako oprostljiva,

ko pa kaj takega dobim na messenger me pa prime:

 

image.png

 

null

Popravljeno od g.Wankel
  • Haha 4
  • Zmeden 2

Podpis.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je g.Wankel napisal:

 

Nobem nebo skrbeu :D

 

Meni osebno je takale zadeva od @MazdaBoy še nekako oprostljiva,

ko pa kaj takega dobim na messenger me pa prime:

 

image.png

 

null

 

O tem bi pa lahko kar novo temo odprli, kaj z naslovom Pravilna slovenština ali kaj podobnega...

 

Sem enkrat v službi en teden skrbel za pošto - klasično in elektronsko. In sem ugotavljal, da ljudje sicer poznajo črke, ampak nimajo pa pojma, kaj z njimi počet. In je eden opisoval, da je do prometne nesreče prišlo, ker je ženska prisilila prednost... Pa še jih je bilo takih, kjer sem kar lep čas proučeval, kaj je želel umetnik povedati.

 

No, da ne zavijem preveč iz smeri: tisto "pivo" od danes dopoldan sploh ni bilo tako slabo. Pa tudi družba ni bila tako napačna. V bistvu moram priznati, da so povsem fajn ljudje... Mogoče zato, ker sem sinoči v prikolico odklopil varovalko vtičnic in so zjutraj vsi mobiteli imeli prazne baterije...

  • Všeč 2
  • Haha 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je Slivka napisal:

 

O tem bi pa lahko kar novo temo odprli, kaj z naslovom Pravilna slovenština ali kaj podobnega...

 

 


Se strinjam.
Mimogrede - delam v Amebisu, kjer razvijamo Besano (https://www.amebis.si/besana). Če bi slučajno koga od forumašev zanimalo, mu lahko pripravim trimesečno brezplačno verzijo. Ne vem, koliko je pri vas zanimanja za slovenščino, prepričan pa sem, da je nekaj zagotovo takšnih. Kdo želi licenco, naj mi piše na ZS.

Sedaj pa nazaj k pivu. 🍺

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 urami je dvorjan napisal:

Hja, če Slovenci ne bomo skrbeli za svoj jezik, kdo pa bo?!

Pišem in govorim štajersko.

To pa za to, ker sem hodil v eni službi redno v LJ na sestanke. Jaz knjižno slovensko oni meni nazaj vlekli po ljubljansko. In sem se odločil, da hlapec pa ne bom.

 

Skrbim za svoj jezik, sploh s kakim hladnim pivom, Krasovo suho klobaso, kako dobro pico, dobro žganico,.... v glavnem rad dam na njega kvalitetne stvari.

  • Všeč 1
  • Haha 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 minutami je godlike napisal:

Pišem in govorim štajersko.

To pa za to, ker sem hodil v eni službi redno v LJ na sestanke. Jaz knjižno slovensko oni meni nazaj vlekli po ljubljansko. In sem se odločil, da hlapec pa ne bom.

 

Skrbim za svoj jezik, sploh s kakim hladnim pivom, Krasovo suho klobaso, kako dobro pico, dobro žganico,.... v glavnem rad dam na njega kvalitetne stvari.

:jupiii:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je kacnje napisal:


Se strinjam.
Mimogrede - delam v Amebisu, kjer razvijamo Besano (https://www.amebis.si/besana). Če bi slučajno koga od forumašev zanimalo, mu lahko pripravim trimesečno brezplačno verzijo. Ne vem, koliko je pri vas zanimanja za slovenščino, prepričan pa sem, da je nekaj zagotovo takšnih. Kdo želi licenco, naj mi piše na ZS.

Sedaj pa nazaj k pivu. 🍺

 

Super. Se spomnim vaših legendarnih slovarjev ASP32 ... še vedno so naloženi na računalniku ... se pa žal več ne uporabljajo. Kakšnih 20 let nazaj sem bil celo službeno v vaši firmi nekje v Medvodah ...

 

Kako se spopadate z navalom javno dostopne umetne inteligence? 

 

Vaš primer sem za hec vnesel v Bing AI:

 

image.png

 

 

image.png

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 minutami je Janez007 napisal:

 

Super. Se spomnim vaših legendarnih slovarjev ASP32 ... še vedno so naloženi na računalniku ... se pa žal več ne uporabljajo. Kakšnih 20 let nazaj sem bil celo službeno v vaši firmi nekje v Medvodah ...

 

Kako se spopadate z navalom javno dostopne umetne inteligence? 

 

Vaš primer sem za hec vnesel v Bing AI:

 

image.png

 

 

image.png

 

Na tole paše en mrzu pir.... 😂🤣

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 27 minutami je Janez007 napisal:

 

Super. Se spomnim vaših legendarnih slovarjev ASP32 ... še vedno so naloženi na računalniku ... se pa žal več ne uporabljajo. Kakšnih 20 let nazaj sem bil celo službeno v vaši firmi nekje v Medvodah ...

 

Kako se spopadate z navalom javno dostopne umetne inteligence? 

 

Vaš primer sem za hec vnesel v Bing AI:

 

image.png

 

 

image.png

 

Nekaj let nas je nekaj delalo v Medvodah. Po kaj si prišel? Po slovarje?

Sicer pa tale AI bo zagotovo prišlo v to področje tudi za slovenščino. Nekaj sicer počnemo, vendar je problem AI to, da je silno nezanesljiv in se nikakor ne moreš zanesti na rezultat. Če potrebuješ zgolj idejo, je AI super. Prav tako za kakšne analize podatkov. Pri jeziku ga pa pogosto tako mimo udari, da to ni res. In še zlepa ga ne moreš "odučiti" neumnosti ali na hitro urediti sprememb. In najhuje, da res ne veš, ali je zadeva pravilna. Verjetno bo v prihodnosti kombinacija klasičnega načina in AI najbolj uspešna.
V zgornjem primeru je recimo AI še vedno pustil "v kolikor", kar bi popravil vsak lektor. Koliko slovnično pravilnih besedil bo moral AI analizirati, da se bo pravilno naučil? Kaj pa, če gre za zelo pogosto napako? AI jo začenja vse bolj in bolj privzemati za pravilno. Posledično vse več ljudi uporablja napačno, in to vse bolj postaja pravilno za AI.
Dolge zgodbe so tole, verjetno res za debato ob pivu.

  • Všeč 2
  • Ljubim 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je kacnje napisal:

Nekaj let nas je nekaj delalo v Medvodah. Po kaj si prišel? Po slovarje?

Sicer pa tale AI bo zagotovo prišlo v to področje tudi za slovenščino. Nekaj sicer počnemo, vendar je problem AI to, da je silno nezanesljiv in se nikakor ne moreš zanesti na rezultat. Če potrebuješ zgolj idejo, je AI super. Prav tako za kakšne analize podatkov. Pri jeziku ga pa pogosto tako mimo udari, da to ni res. In še zlepa ga ne moreš "odučiti" neumnosti ali na hitro urediti sprememb. In najhuje, da res ne veš, ali je zadeva pravilna. Verjetno bo v prihodnosti kombinacija klasičnega načina in AI najbolj uspešna.
V zgornjem primeru je recimo AI še vedno pustil "v kolikor", kar bi popravil vsak lektor. Koliko slovnično pravilnih besedil bo moral AI analizirati, da se bo pravilno naučil? Kaj pa, če gre za zelo pogosto napako? AI jo začenja vse bolj in bolj privzemati za pravilno. Posledično vse več ljudi uporablja napačno, in to vse bolj postaja pravilno za AI.
Dolge zgodbe so tole, verjetno res za debato ob pivu.

 

Ja, mislim da po slovarje. Sam sem največkrat uporabil SSKJ, sedaj pa je to vse na spletu ...

 

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Bini napisal:

Zelo je tole poučna debata, za pohvalit👍

Lahko bi se pa tole mogoče prestavilo v novo temo"jezikanje, pravopis itd", ker pir tule zaven ne paše tanajtabolj.... 😊

Ko ga mas dovolj, je pa tema slovnice 😅😂

  • Haha 1
  • Zmeden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je kacnje napisal:

Se strinjam. Morda bo kdo zbral pogum in naredil temo. 😁 Pustimo tole za pivo.

 

 

Receno... storjeno ... :D

  • Všeč 2
  • Haha 3
  • Hvala 1

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je Janez007 napisal:

 

Ja, mislim da po slovarje. Sam sem največkrat uporabil SSKJ, sedaj pa je to vse na spletu ...

 

image.png

Malo razlage o slovarjih, če koga zanima. Če bo kakšno vprašanje, z veseljem odgovorim.

Ja, tole s slovarji je res zanimivo. Včasih so avtorji leta pisali slovar in ga potem prodajali. V dobi računalništva smo se poleg založnikov pojavili še informatiki, ki smo razvijali programe, vendar so se slovarji še vedno prodajali, le oblika uporabe je bila drugačna). Kasneje pa se je pojavila sprememba, ko so stvari začele postajati brezplačne (ali za neka manjša plačila). Nekatere rešitve odlične, druge slabe, celo podcenjujoče za uporabnika. In vse skupaj je šlo na drugo stran. Ker se zadeva ne prodaja, se nikomur ne splača razvijati novih slovarjev (še posebej to velja za manjše jezike). Pa pri slovarjih ne gre samo za splošne, še bolj so pomembni strokovni, pa tudi enojezični. In ker se ne splača več let sedeti in početi nekaj, od česar ne boš imel niti evra, je novih slovarjev precej manj. So še, saj se marsikje še vedno najde kakšno (državno) financiranje. Vendar pa avtor(ji), ko zaključi večletno garanje, obstane pred dilemo, kaj sploh narediti. Kam naj svoje delo pošlje? Založniki ga nočejo, saj papirnih oblik ljudje ne kupujejo več. Torej mora avtor še plačati, da se slovar nekje objavi in brezplačno ponudi svetu. Narobe svet, res.
Mi smo že pred leti pripravili spletni portal Termania (https://www.termania.net). Tam je na voljo precej brezplačnih slovarjev. V upanju na ohranjanje slovenščine smo razvoj, gostovanja, vzdrževanja, prenose slovarjev prevzeli v Amebisu. Že leta to počnemo. Sem in tja se uspejo dobiti kakšna manjša sredstva za prenos/pripravo slovarjev in kakšno urejanje. Vsaj to.
Smo tik pred objavo novega kompleta slovarjev (o imenih še ne smem govoriti, bodo pa zanimivi). Mislim, da že v naslednjih tednih. Vabljeni vsi, da zadevo uporabljate. Več bo uporabnikov, večji je tudi interes avtorjev, da pridejo na (urejeno in razvito) platformo. Uporaba je brezplačna, še celo reklam ni (razen ene manjše na prvi strani).
Veseli smo, da si v vsakem trenutku s Termanio pomaga kar nekaj Slovencev.

  • Všeč 5
  • Hvala 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz bi rabil Ljubljansko-Štajerski slovar, ča je možno? Al pa vsaj Prekmursko-Slovenskega. Mislim, da tole zadnje je skoraj "must have". :hudicek:

 

 

 

pred 10 urami je FuManchu napisal:

Najbolj skrbijo tisti, ki so nam Slovencem ukradli državo :angry:

Teb niso ukradili države ampak otroštvo :hudicek: - #howdareyou

  • Haha 3
  • Začuden 1
  • Zmeden 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.