Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano

Saj prikaz porabe je cisto OK… 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano
pred 6 urami je Jest napisal:

Sem prejle probal ja… dokler je samo toliko prizgano, da radio spila, kaze -%, ko sem pa dal kontakt, da se prizgejo se lucke v stevcih … pa kaze dejanski procent…

 

Jaz imam 100%, ker sem bil prejsnji teden na servisu…

 

A0E8390C-3E71-44D3-904A-09B595E7A439.jpeg.df10ffb84f1bcb1dc2144ea7ed3bc2c1.jpeg

 

61411706-853F-4DA5-85C9-51A99A4C7414.jpeg.dae4259333392494ffce44132cfbcb9f.jpeg

 

Lahko pa kot kaze sam resetiram… nisem pa probal, kaj se zgodi ;)

 

 

 

 

Pol je dejansko tako kot sem omenil. Notri ima določeno, da moraš na naslednji servis v roku enega leta ali do prevoženih 20kkm. Pri tebi se kot kaže vidi, da si od servisa prevozil 315km. 😉 Torej to ni nobeno aktivno prevejanje kvalitete olja, da bi s tem določalo servisni interval.

34910_1.png

Napisano

Pri drugem servisu (avgusta 2019) mi je javilo ze vec kot 1.000 km pred prevozenimi 20.000 km in cca. 10 mesecev od zadnjega servisa, da je treba na redni servis… Kakovost olja je bila na 0% … 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Hmja, po moje ne preverja kvalitete olja, ampak ima Ecu nek algoritem iz katerega izračuna življensko dobo olja. Npr. Število vžigov, prevoženi kilometri, povprečna hitrost v teh kilometrih... 

Je pa ta računska življenska doba olja v novejših motorjih nerealna, kar vidimo že po analizi s kapljico olja, kaj šele z laboratorijsko analizo. 

 

  • Všeč 3
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Bratu je že pri 12000 po menjavi javilo, da je olje na koncu in ni bil še čas za menjavo.

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano
pred 5 urami je mazdaman napisal:

Bratu je že pri 12000 po menjavi javilo, da je olje na koncu in ni bil še čas za menjavo.

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk
 

Kratke vožnje?

Napisano

Ja po Mariboru sem in tja

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano
pred 1 uro je mazdaman napisal:

Ja po Mariboru sem in tja

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk
 

To je to 😕

Napisano
To je to
Zato je naredil dpf off a se je avto začel občasno čudno obnašati. V križišču ko je stal pred rdečo je dobil malo drugačen zvok in začelo je kaditi kot pri starem tamiču. Zdaj ima filter spet nazaj in posodobljeno elektroniko, pa se ne vidi ali kadi

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk

  • Všeč 1
  • Začuden 1

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano (urejeno)

Sicer ni vzorec olja, ampak ker imamo v tej temi tudi debato kolk dolg interval menjave olja bi naj bil, sem našel en video kjer se je odprlo motor ki ni imel menjanega olja 75.000km.

Posledice so lepo vidne😲

 

Popravljeno od Aless
  • Všeč 1
  • Začuden 2
  • Žalosten 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Evo še mojih 5 centov.

 

Olje: RAVENOL VMP SAE 5W-30

 

Menjano pred: 7508 km - avto kaže še 30%

 

Vožnja večinoma AC, kdaj tudi skok do trgovine, pač življenjsko :) vedno pazim da se regeneracija dokonča.

 

Odvzeto včeraj okoli 19te ure -naše dvorišče malo visi naprej :)

 

Prosim za mnenje

 

 

Image from iOS (6).jpg

Image from iOS (5).jpg

Napisano

Jz mam od menjave 10.000 prevoženih pa mi tud kaže 30%. Tole olje res hitr hudič jemlje. Ne vem kako naj bi zdržalo 20.000 km kot je predviden servisni interval.

34910_1.png

Napisano
pred 6 minutami je Boss napisal:

Jz mam od menjave 10.000 prevoženih pa mi tud kaže 30%. Tole olje res hitr hudič jemlje. Ne vem kako naj bi zdržalo 20.000 km kot je predviden servisni interval.

Nikakor... Zato pa imamo na srečo tu na forumu ljudi, ki se res dobro spoznajo na olja in so nam že svetovali, kakšni intervali oziroma na koliko prevoženih kilometrov naj bi se, še varno, zamenjalo olje. 

Prav zanima me, kaj bo pokazala analiza olja pri Hixxy-ju, ki ima enako olje v avtu kot jaz. 🤔

 

 

Napisano

@Hixxydaj se kako sliko vzorca brez osvetlitve odzadaj, da lahko bolje ocenim.

Na prvo žogo bi pa ocenil da je olje na koncu, mogoče max 1000km še, pozitivno pri tvojem vzorcu pa je da imaš res minimalno količino goriva v olju za Mazdinega dizla, količino goriva v olju ocenjujem na 1%.

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano
pred 49 minutami je Aless napisal:

@Hixxydaj se kako sliko vzorca brez osvetlitve odzadaj, da lahko bolje ocenim.

Na prvo žogo bi pa ocenil da je olje na koncu, mogoče max 1000km še, pozitivno pri tvojem vzorcu pa je da imaš res minimalno količino goriva v olju za Mazdinega dizla, količino goriva v olju ocenjujem na 1%.

Se pravi, da s tem oljem narediš max. 8500 km potem je fuč? :aaaaa:

 

 

Napisano
53 minutes ago, Aless said:

@Hixxydaj se kako sliko vzorca brez osvetlitve odzadaj, da lahko bolje ocenim.

Na prvo žogo bi pa ocenil da je olje na koncu, mogoče max 1000km še, pozitivno pri tvojem vzorcu pa je da imaš res minimalno količino goriva v olju za Mazdinega dizla, količino goriva v olju ocenjujem na 1%.

 

Evo, upam da so dovolj kvalitetne slike :)

 

 

Image from iOS (9).jpg

Image from iOS (7).jpg

Image from iOS (8).jpg

Napisano

Haha upam da vas nisem preveč "zjebal"

 

Premer kroga je 3 cm - od tega je "zunanjega kroga", ki naj bi predstavljalo čisto olje cca 0.5 cm.

 

Bom pa, kot je Aless rekel, čez 1000km še enkrat naredil isti preizkus :)

 

Po mojem bo zdržalo do 10k

 

Sem pa vesel da nimam nafte noter, tega sem se najbolj bal hahaha

Napisano
Pravkar je Hixxy napisal:

Haha upam da vas nisem preveč "zjebal"

 

Premer kroga je 3 cm - od tega je "zunanjega kroga", ki naj bi predstavljalo čisto olje cca 0.5 cm.

 

Bom pa, kot je Aless rekel, čez 1000km še enkrat naredil isti preizkus :)

 

Po mojem bo zdržalo do 10k

 

Sem pa vesel da nimam nafte noter, tega sem se najbolj bal hahaha

Čudno... To olje velja kot eno boljših🤔. Nič. Bomo vsaj počasi ugotovili z našimi testi in vožnjo, katero olje najbolj paše našim mazdam. 

 

 

Napisano

@HixxyEvo bom podal oceno.

Območja:

1=7

2=7

3=1

4=1 (čeprav je videt nekaj goriva v olju je to minimalno, zato lahko štejemo kt da ga ni)

 

Pri tvojem vzorcu se vizualno vidi precej nečistoč v jedru  in v območju 2/3, nekaj malega svetlejši obroč se vidi proti robu, kar nakazuje da še nekaj malega rezerve glede nečistoč olje ima, ampak bi ocenil da za max.2-3000km, bi bilo potrebno spremljat vzorec, recimo po 1000km, da vidimo koliko so se nečistoče povečale in povečale temno črno območje proti robu vzorca.

Vode ni videti.

Goriva je nekaj malega zaznati, vendar ni omembe vredno, ocenjujem na 1% goriva, kar ni nič za novejšega dizla z DPF. Kar je super.

Moje mnenje naredi še 1000km naredi nov vzorec pa pol vidimo naprej.

 

Aja, pa še to me zanima, kaki so bili servisni intervali delani prej??

Možno je tudi da se je v motorju zaradi prejšnjih predolgih intervalov nabralo usedlin in jih je zdaj olje hitreje potegnilo nase. Če bilo tako, bi priporočal menjavo olja zdaj ko olje še ni čist na koncu, z krajšimi intervali se oljne usedline v motorju izperejo. Zato narediš kaka 2 krajša intervala.

Oziroma druga varijanta je pri menjavi olja uporabiš kak Engine Flush, da malo očisti te usedline.

To velja če so bili predolgi intervali in je motor odznotraj "usran".

 

 

 

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano
pred 2 urama je Boss napisal:

Jz mam od menjave 10.000 prevoženih pa mi tud kaže 30%. Tole olje res hitr hudič jemlje. Ne vem kako naj bi zdržalo 20.000 km kot je predviden servisni interval.

 

Hja žal je to gnanje z ekologijo, terjalo davek tudi pri motorjih in posledično z vzdržljivostjo olja.

Današnja olja so dosti boljša kot so bila pred recimo 20leti ampak današnji motorji z vsemi sistemi za zmanjšanje izpustov na motorju so pravi oil killerji.

Zato pri vseh novejših avtih olje redko zdrži 20kkm, iz analiz rabljenega olja je ponavadi olje uničeno med 10-15kkm, odvisno tudi od samega režima vožnje.

pred 10 minutami je Alex napisal:

Čudno... To olje velja kot eno boljših🤔. Nič. Bomo vsaj počasi ugotovili z našimi testi in vožnjo, katero olje najbolj paše našim mazdam. 

 

Ja olje je na papirju eno izmed boljših na trgu s to specifikacijo, ampak kot sem že nekrat napisal, to ne pomeni da bo ustrezalo vsakemu avtu in vsakemu režimu vožnje.

Lahko se pa zmenimo in če je interes damo @Hixxyjevo olje pri 10kkm na analizo v laboratorij in bomo najbolj točno vedeli kakšno je dejansko stanje olja, in obrabe motorja.

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Možno ja, če pomislim nisem nikoli niti gledal intervale (zanašal sem se na flexible oil change od Mazde) - menjal sem ko je bilo olje na 10% tako da možno, da tam na 10-12k.

 

Si moram eno excel tabelco naredit, da bom spremljal :)

 

Odkar jo imam (November 2018) pa je bilo noter najprej Dexelia, potem 2x kar ima Pelko (baje Elf) in sedaj Ravenol (katerega imam namen točit še naprej).

Napisano (urejeno)
18 minutes ago, Aless said:

 

Ja olje je na papirju eno izmed boljših na trgu s to specifikacijo, ampak kot sem že nekrat napisal, to ne pomeni da bo ustrezalo vsakemu avtu in vsakemu režimu vožnje.

Lahko se pa zmenimo in če je interes damo @Hixxyjevo olje pri 10kkm na analizo v laboratorij in bomo najbolj točno vedeli kakšno je dejansko stanje olja, in obrabe motorja.

 

Komot, koliko se ga rabi? Bom rekel mehaniku, naj ga da na stran ene 0.5l pri naslednji menjavi (pa eno stekleničko moram kupit, bo ok če je kar flaška od vode? )

Popravljeno od Hixxy

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • To si imel kar smolo. Verjetno si polnil na lokaciji in v času, ko je vse "delalo" na polno in lokalni trafo ni zmogel več kot to. Sicer polnilnice kar dajo od sebe toliko, kolikor so deklarirane. Nižanje polnilne moči v praksi zaznaš šele takrat, ko je posamezna lokacija polna ozr. blizu svoje meje. Npr. Tesla v Kopru je v poletni sezoni katastrofa, ker ko se 20 avtomobilov priklopi na vse razpoložljive priključke, dobi posamezen avto samo še kakšnih 40 kW ... In tako bo vse dokler ne bodo nadgradili trafo postaje ... 
    • Glede na to, da je Ford bolj igračka, smo mu priskrbeli še ustrezne predpražnike...    
    • In še to je študija vzela za primerjavo ICE bencinarje. Ker če bi dizle, ki so kompleksnejši in bolj onesnažujejo tekom uporabe, bi bil rezultat ICE zelo verjetno kar dvakratnik dobljenih številk ... #sampovem
    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.