Skoči na vsebino

Financni trgi in investicije preko borze


Z M A J

Priporočeno sporočilo

In sedaj bodo pa vsi ti vlagatelji tiho, kot da ni bilo nič prej so se pa vsi na veliko hvalili kako so te kao valute ful donosne itd, itd.... 🤔 Na koncu jim je pa prav, da so vse izgubili, ker... 

Ne bom napisal, ker lahko dregnem v kako osje gnezdo.... 🥴

  • Všeč 1
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 14. 11. 2022 ob 15:37 je canyon napisal:

nč bat ... trenutni dnar je nasledni ... mislm da je biu tole sam en velik shitshow kaj se bo zgodilo z fiat valutam, centralne banke in določene države so pa že začele ufuravat CBDC oz. central bank digital currency, ker bo to tehnično isto kokr trenutni crypto sam, da bodo v ozadju za njimi stale banke in vlade, ki bodo manipulirale market in nas omejevale kokr bo njim pasalo ...

 

Res je. Čedalje več se govori o digitalnih valutah (dollar, euro) in to nas neizbežno čaka. Neizbežno pa za to, ker itak vse sprejmemo, kar nam servirajo...woohoo....

 

image.png

 

 

Sicer pa, za našo varnost se gre, da imamo nekoga nad sabo, ki bo vedel kam gre denar in za vse bad boye, kar naenkrat ne bo več kruha... kdo je pa ta "bad boy", bodo pa tako oni povedali.

 

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 51 minutami je Bini napisal:

In sedaj bodo pa vsi ti vlagatelji tiho, kot da ni bilo nič prej so se pa vsi na veliko hvalili kako so te kao valute ful donosne itd, itd.... 🤔 Na koncu jim je pa prav, da so vse izgubili, ker... 

Ne bom napisal, ker lahko dregnem v kako osje gnezdo.... 🥴

Tebi na žalost ni jasno kaj kriptovaluta je. Enkrat sem že razlagal o jabolkih in primerjavi z njimi v tej temi - pobrskaj, probaj razumet. Če imaš vprašanja, sem/smo ti na razpolago.

 

Na kratko pa mogoče/ponovno spet to, da je to pač sredstvo, katerega vrednost je določena na podlagi več dejavnikov. Na žalost nam mediji servirajo sam tisto kar hočeš slišat, npr "kripto propadaa waaa", nihče pa recimo ne pove, da prav tako nihajo tudi ostala sredstva. Primer je zlato. Cena je zanihala za 20% v plus, potem pa za 20% v minus v zadnje pol leta. 

  • Všeč 3
  • Haha 1
  • Zmeden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je NevLado napisal:

Tebi na žalost ni jasno kaj kriptovaluta je. Enkrat sem že razlagal o jabolkih in primerjavi z njimi v tej temi - pobrskaj, probaj razumet. Če imaš vprašanja, sem/smo ti na razpolago.

 

Na kratko pa mogoče/ponovno spet to, da je to pač sredstvo, katerega vrednost je določena na podlagi več dejavnikov. Na žalost nam mediji servirajo sam tisto kar hočeš slišat, npr "kripto propadaa waaa", nihče pa recimo ne pove, da prav tako nihajo tudi ostala sredstva. Primer je zlato. Cena je zanihala za 20% v plus, potem pa za 20% v minus v zadnje pol leta. 

Pa ne pozabit dodat, da padajo delnice, obveznice, indexi, ubistvu tud sama vrednost denarja močno pada ... dolar je praktično pred kolapsom, evro in funt nista daleč za njim ...

to da je FTX padu ... so lastniki sami krivi, ker so ljudi zavajal in lagal kako je denar na njihovi platformi naložen, v ozadju pa so razmetaval z denarjem in vlagali v druge močno riskantne naložbe ... če koga kaj več zanima naj si pogleda ta dva videa 

 

 

Wait ... Think ... Breathe ... Concentrate ... Put the car in gear ... Floor the throttle ... Burn the rubber ... ZooM-ZooM !!

?e bi nekateri ljudje padli z vi?ine svojega ega, na vi?ino svoje inteligence, padca zagotovo ne bi pre?iveli ;)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

In folk je verjel nekomu, ki se piše ocvrti bančnik (Bankman Fried) po slovensko ... 🤣

 

Ampak, kolk je fajn, k pohlep ljudem megli dojemanje in potem športniki kot je recimo Tom Brady dobesedno zdaj morajo prodajati osebno premoženje, saj so očitno vse izgubili v tej Ponzi shemi. Dotični baje, da več kot 700m$.

  • Všeč 3
  • Začuden 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 39 minutami je Boss napisal:

In folk je verjel nekomu, ki se piše ocvrti bančnik (Bankman Fried) po slovensko ... 🤣

 

Ampak, kolk je fajn, k pohlep ljudem megli dojemanje in potem športniki kot je recimo Tom Brady dobesedno zdaj morajo prodajati osebno premoženje, saj so očitno vse izgubili v tej Ponzi shemi. Dotični baje, da več kot 700m$.

Vedno so obstajali razni cach the cash in podobne piramide igre za naivne ljudi. Res je. Par ljudi se vozi v ferrarijih in ima vile, ostali pa kot ponavadi izgubijo. Tako gre ta igra tudi pri tej kripto megli. 😉

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Težava je, kot se je že @NevLado zgoraj dotaknil, da se ljudje ne informirajo in dejansko ne ločijo hrušk od jabolk.

 

Na ta način lahko tudi na novo zapakirane rečmo temu piramidne sheme uspejo. Ta nateg ni nič drugačen kot ga delajo razni skladi z vrednostnimi papirji in fiat valutami že ohoho let, sam da je tukaj kripto predznak, ampak to ni bistvo kriptovalut in blockchaina kot takega.

 

Blockchain je sam po sebi transparenten in sledljiv, kar pa finančnikom in bankirjem tega sveta ne paše ravno najbolj. Ker skubijo narod že odkar obstajajo banke.

 

S temi hitrimi zaslužki in kriptomiljonarji se je celotna stvar dejansko izrodila, upam da vseeno pride enkrat uporabna vrednost naprej. Predno "regulatorji" celotno stvar pohopsajo za svojo in zapakirajo v neko sranje kot se ga servira že vseskozi..

 

Sam površno spremljam dogajanje, imam tudi svoj wallet, kjer hranim nekaj različnih coinov, stran od centraliziranih platform. Majhne vložke, kjer sem se predvsem učil metod prenosov, stakeanja, kako stvari delujejo. Bolj zato sem šel v to, da ne ostanem tehnološko povsem zadaj, da me ne povozi čas. In sem se vedno čudil v gostilniških debatah, ko so kolegi predstavljali drugim naslednji "veliki met", to bo šlo iz centov v par 10 dolarjev garant...to je blo v času debelih krav, zdej se debat o kriptu ne odpira. Osebno nebi upal nekomu svetovat da vrže znesek v eno stvar, sploh pa ne s tako mero prepričanja. Naj vsak sam razišče in se odloči. Je možnost hitrega zaslužka, k so ga tu nekateri videli, razsodnost odpihnila stran..

 

 

Če pogledamo še izkušnjo z bolj klasičnim finančnim svetom, kjer me je zmotilo lani in me je spet letos..pred 15 imi leti sem začel vlagat v en sklad, pogodbeno letno dodajal in lani se je ta varčevalna doba zaključila (še sreča da ne letos..)...seveda kar vplačaš je privarčevano po plači, kjer si je država že vzela svoj delež...naložba je premagovala inflacijo in zaključila z nekim dobičkom, kjer si je po izplačilu zopet država vzela svoj delež. In ko dobim odločbo CSDja letos sem bil seveda nagrajen še z dražjim vrtcem zaradi te transakcije :) po tem zadnjem nisem šel več računat, če se mi je dejansko izplačalo, da mi ne pade povsem dol. Vprašanje če je kaj razlike v primerjavi s tem, da bi doma v štumf dajal.

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 minutami je SeekK napisal:

Težava je, kot se je že @NevLado zgoraj dotaknil, da se ljudje ne informirajo in dejansko ne ločijo hrušk od jabolk.

 

Na ta način lahko tudi na novo zapakirane rečmo temu piramidne sheme uspejo. Ta nateg ni nič drugačen kot ga delajo razni skladi z vrednostnimi papirji in fiat valutami že ohoho let, sam da je tukaj kripto predznak, ampak to ni bistvo kriptovalut in blockchaina kot takega.

 

Blockchain je sam po sebi transparenten in sledljiv, kar pa finančnikom in bankirjem tega sveta ne paše ravno najbolj. Ker skubijo narod že odkar obstajajo banke.

 

S temi hitrimi zaslužki in kriptomiljonarji se je celotna stvar dejansko izrodila, upam da vseeno pride enkrat uporabna vrednost naprej. Predno "regulatorji" celotno stvar pohopsajo za svojo in zapakirajo v neko sranje kot se ga servira že vseskozi..

 

Sam površno spremljam dogajanje, imam tudi svoj wallet, kjer hranim nekaj različnih coinov, stran od centraliziranih platform. Majhne vložke, kjer sem se predvsem učil metod prenosov, stakeanja, kako stvari delujejo. Bolj zato sem šel v to, da ne ostanem tehnološko povsem zadaj, da me ne povozi čas. In sem se vedno čudil v gostilniških debatah, ko so kolegi predstavljali drugim naslednji "veliki met", to bo šlo iz centov v par 10 dolarjev garant...to je blo v času debelih krav, zdej se debat o kriptu ne odpira. Osebno nebi upal nekomu svetovat da vrže znesek v eno stvar, sploh pa ne s tako mero prepričanja. Naj vsak sam razišče in se odloči. Je možnost hitrega zaslužka, k so ga tu nekateri videli, razsodnost odpihnila stran..

 

 

Če pogledamo še izkušnjo z bolj klasičnim finančnim svetom, kjer me je zmotilo lani in me je spet letos..pred 15 imi leti sem začel vlagat v en sklad, pogodbeno letno dodajal in lani se je ta varčevalna doba zaključila (še sreča da ne letos..)...seveda kar vplačaš je privarčevano po plači, kjer si je država že vzela svoj delež...naložba je premagovala inflacijo in zaključila z nekim dobičkom, kjer si je po izplačilu zopet država vzela svoj delež. In ko dobim odločbo CSDja letos sem bil seveda nagrajen še z dražjim vrtcem zaradi te transakcije :) po tem zadnjem nisem šel več računat, če se mi je dejansko izplačalo, da mi ne pade povsem dol. Vprašanje če je kaj razlike v primerjavi s tem, da bi doma v štumf dajal.

 

 

 

Isti klinac, ker bi ti pa inflacija znižala vrednost tega štumfa :D

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Boss napisal:

In folk je verjel nekomu, ki se piše ocvrti bančnik (Bankman Fried) po slovensko ... 🤣

 

Ampak, kolk je fajn, k pohlep ljudem megli dojemanje in potem športniki kot je recimo Tom Brady dobesedno zdaj morajo prodajati osebno premoženje, saj so očitno vse izgubili v tej Ponzi shemi. Dotični baje, da več kot 700m$.

 

700m$ ? 😮  ti si ja nor, kake cifre 🤦‍♂️

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

ta zgodba z FTXom je zmer bolj nora ...

 

to kar se je trenutno dogajal v crypto svetu je ubistvu čist način ponzi sheme ... 

ampak v tem dokumentarcu tud lepo razložijo kako je uveljavnem bančni sistem tud ponzi shema k nas lupi že od leta 1972 naprej, od dolar kot rezervna valuta ni več vezana na zlato ampak dejansko na dolg ki ga mamo ljudje/firme/institucije/države ... 

 

Wait ... Think ... Breathe ... Concentrate ... Put the car in gear ... Floor the throttle ... Burn the rubber ... ZooM-ZooM !!

?e bi nekateri ljudje padli z vi?ine svojega ega, na vi?ino svoje inteligence, padca zagotovo ne bi pre?iveli ;)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je Bini napisal:

In sedaj bodo pa vsi ti vlagatelji tiho, kot da ni bilo nič prej so se pa vsi na veliko hvalili kako so te kao valute ful donosne itd, itd.... 🤔 Na koncu jim je pa prav, da so vse izgubili, ker... 

Ne bom napisal, ker lahko dregnem v kako osje gnezdo.... 🥴

Ne sekiraj se, če te ne boli. :)))

  • Všeč 1
  • Haha 2

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 18. 11. 2022 ob 5:39 je Alex napisal:

Ja, pa plešimo tudi. 😊

Črnogledost ti v nobenem primeru NE BO koristila. 

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 21 minutami je Z M A J napisal:

Črnogledost ti v nobenem primeru NE BO koristila. 

Pa kaka črnogledost neki, če pa smo vsi veseli (tudi pezionisti in tisti na minimalnih plačah) pa plešemo polko, valček, tudi rock'n'roll. 😊

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 leto kasneje...

Obujam temo po 1 letu :D 

 

Za božička bi kupil nekaj delnic, nimam pojma kam naj se obrnem. Mi lahko kdo svetuje? Ponudnikov je kar precej - https://www.a-tvp.si/registri/druzbe-z-dovoljenjem-za-opravljanje-investicijskih-storitev-in-poslov

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 minutami je NevLado napisal:

Obujam temo po 1 letu :D 

 

Za božička bi kupil nekaj delnic, nimam pojma kam naj se obrnem. Mi lahko kdo svetuje? Ponudnikov je kar precej - https://www.a-tvp.si/registri/druzbe-z-dovoljenjem-za-opravljanje-investicijskih-storitev-in-poslov

 

Snežić mogoče? 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 1. 12. 2023 ob 14:51 je NevLado napisal:

Obujam temo po 1 letu :D 

 

Za božička bi kupil nekaj delnic, nimam pojma kam naj se obrnem. Mi lahko kdo svetuje? Ponudnikov je kar precej - https://www.a-tvp.si/registri/druzbe-z-dovoljenjem-za-opravljanje-investicijskih-storitev-in-poslov

 

Priporočam srebro in zlato, si kej razmišljal o tem, namesto delnic?

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 3. 12. 2023 ob 11:16 je MazdaBoy napisal:

Priporočam srebro in zlato, si kej razmišljal o tem, namesto delnic?

Srebro in zlato sta zakon, za ohranjanje vrednosti + večanje z inflacijo. Ma bi vseeno malo reskiral. 

 

Ima kdo tu kak ne-slovenski acc, npr na IBKR?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Če misliš na ETFe, potem imam. Sem se pa odločil kar za Trade Republic. Bolj prijazno se mi je zdelo in za sedaj nimam pripomb.

Mimogrede - tukaj je referral link (https://ref.trade.re/33r1q1zs), če se bo kdo registriral. Mislim, da po dveh transakcijah dobiva 20-30 EUR (običajno v delnicah ali kakšnem drugem vrednostnem papirju).

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 urami je NevLado napisal:

Srebro in zlato sta zakon, za ohranjanje vrednosti + večanje z inflacijo. Ma bi vseeno malo reskiral. 

 

Ima kdo tu kak ne-slovenski acc, npr na IBKR?

 

Ga imam ja, če kupuješ v tujini je najbolj primeren. Pred leti so v primerjavi z drugimi zaračunavali za evropske stranke tudi neaktivnost, so potem s tem nehali in so najbolj logična izbira. Omogoča tudi prenose računov/delnic, če gradiš dolgoročni portfelj ti lahko kdaj pride prav. Drugi tuji na voljo za evropski trg delajo bolj kot ne z IOU in so potem težave ko hočeš kaj dodatno operirat..

Popravljeno od SeekK
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je kacnje napisal:

Če misliš na ETFe, potem imam. Sem se pa odločil kar za Trade Republic. Bolj prijazno se mi je zdelo in za sedaj nimam pripomb.

Mimogrede - tukaj je referral link (https://ref.trade.re/33r1q1zs), če se bo kdo registriral. Mislim, da po dveh transakcijah dobiva 20-30 EUR (običajno v delnicah ali kakšnem drugem vrednostnem papirju).

V primerjavi z IBKR? 

 

Kako je z reportanjem ob obračunih v začetku leta, moraš od ETF vsakič prijavit al prijaviš samo ko jemlješ vn po 15ih letih?

pred 3 urami je SeekK napisal:

 

Ga imam ja, če kupuješ v tujini je najbolj primeren. Pred leti so v primerjavi z drugimi zaračunavali za evropske stranke tudi neaktivnost, so potem s tem nehali in so najbolj logična izbira. Omogoča tudi prenose računov/delnic, če gradiš dolgoročni portfelj ti lahko kdaj pride prav. Drugi tuji na voljo za evropski trg delajo bolj kot ne z IOU in so potem težave ko hočeš kaj dodatno operirat..

Isto vprašanje kot za kacnje :D 

 

Res v izi je tele zadeve "set-uppat"...ma kako je potem z izplačevanjem in stem?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

TR je zagotovo enostavnejši, IBKR pa ponuja več funkcionalnosti.
Sam se s tem ne ukvarjam toliko, da bi vsak dan ure porabil v teh portalih, zato sem se odločil za TR.
Načeloma prijaviš na davkariji, če si prodal ali prejel kakšen priliv (dividende, dobiček).

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.