Skoči na vsebino

Financni trgi in investicije preko borze


Z M A J

Priporočeno sporočilo

Imaš različne ETFje, eni ti izplačujejo dividende, eni ti jih reinvestirajo naprej v sklad. Če ti izplačajo dividendo plačaš davek, kot velja pri vseh te izplačilih. Če ti naprej reinvestirajo ne plačaš nič, plačaš ko vzameš ven. Torej če po 15ih letih ne plačaš nič. Se splača pozanimat kaj vložiš. Zato išči tak ETF.

 

Eden takih, k se ga splača pogledat je Vanguardov VWCE...v evropi ni toliko teh produktov na voljo, ampak ta je..

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 46 minutami je SeekK napisal:

Imaš različne ETFje, eni ti izplačujejo dividende, eni ti jih reinvestirajo naprej v sklad. Če ti izplačajo dividendo plačaš davek, kot velja pri vseh te izplačilih. Če ti naprej reinvestirajo ne plačaš nič, plačaš ko vzameš ven. Torej če po 15ih letih ne plačaš nič. Se splača pozanimat kaj vložiš. Zato išči tak ETF.

 

Eden takih, k se ga splača pogledat je Vanguardov VWCE...v evropi ni toliko teh produktov na voljo, ampak ta je..

Nisi prvi, ki mi je priporočil VWCE.

 

Načeloma to potem kupim in pustim pri miru za 15 let, tudi s prijavljanjem se ne rabim ubadat, ker automatsko reinvestira dividende?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 minutami je SeekK napisal:

Tako je, drži.

 

Jah VWCE sledi globalnem indeksu. In kakorkoli se primerjajo različni upravljalci, tudi ameriški, ga dolgoročno redki presežejo...

Evo to je super.

 

Kako je pa z izplačevanjem iz IBKR, si že poizkusil?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je NevLado napisal:

Evo to je super.

 

Kako je pa z izplačevanjem iz IBKR, si že poizkusil?

 

Nisem, ker redko prodajam, tu vlagam dolgoročno. Sem pa prenašal instrumente drugam in je šlo bp. Tega recimo trade republic, revolut itd. ne omogočajo.

 

Gre pa to brez problemov, imaš par opcij, direktno bančno transakcijo imaš naslednji dan na računu.

 

Direktno iz app npr.

image.png

 

 

pred 2 urama je SpEkTr napisal:

Kaj oz kam pa nalaga potem ta vwce? a so to razni evropski skladi ?

 

 

 

Na svetovni ravni je razpršeno..sledi FTSE All-World.

 

Sej to ni edini tak, imaš tud evropske itd. Važno je da reinvestira nazaj. Omenil sem ga kot neko osnovo kam gledat, pa med bolj znanimi ratuje..

 

En seznam za občutek...to so ETFji ki reinvestirajo (accumulating). Oznaka UCITS pomeni da so skladni z evropsko zakonodajo.

 

WWW.JUSTETF.COM

Find, compare and analyze exchange traded funds (ETFs). Simple and fast.

 

Popravljeno od SeekK
  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 36 minutami je Janez007 napisal:

 

image.png

 

Ja tole nam pa ubistvu delajo naši vzajemni skladi in razne ponudbe varčevanja z življenjskimi zavarovanji itd...

 

Če so bili še 15 let nazaj trgi veliko bolj zaprti in smo imeli manj dostopa do vsega, temu na srečo ni več tako. Nažalost po drugi strani finančna pismenost še vedno ni na ravni kot bi morala bit...ljudje še vedno lovijo nek hitri zaslužek, pa so to vedno nategi...

 

 

  • Všeč 3
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Tilen5 napisal:

Jaz vlagam v znanje

 

Ena taka mogoče na pogled smešna spletna stran, ki ima ogromno informacij. Bi rekel da se splača prebrat. Da se ne delam jaz tu pametnega. Ni moje znanje spet tako široko, zato nikomur nikoli še nisem rekel to kupi, to je zihr. Nikoli ni nič zihr..

 

PLEMENITENJEALIPLENJENJEVLAGATELJEV.WEEBLY.COM

Plemenitenje ali plenjenje vlagateljev

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 52 minutami je SeekK napisal:

 

Nisem, ker redko prodajam, tu vlagam dolgoročno. Sem pa prenašal instrumente drugam in je šlo bp. Tega recimo trade republic, revolut itd. ne omogočajo.

 

Gre pa to brez problemov, imaš par opcij, direktno bančno transakcijo imaš naslednji dan na računu.

 

Direktno iz app npr.

image.png

 

 

 

 

 

Na svetovni ravni je razpršeno..sledi FTSE All-World.

 

Sej to ni edini tak, imaš tud evropske itd. Važno je da reinvestira nazaj. Omenil sem ga kot neko osnovo kam gledat, pa med bolj znanimi ratuje..

 

En seznam za občutek...to so ETFji ki reinvestirajo (accumulating). Oznaka UCITS pomeni da so skladni z evropsko zakonodajo.

 

WWW.JUSTETF.COM

Find, compare and analyze exchange traded funds (ETFs). Simple and fast.

 

Po domače povedano, pri 2019 bi ob 100 eur vložka imel danes 45% več, kar je 145 eur.

 

Glede na ta graf od julija 2019 bi bila danes inflacija 19,1% (glede na statistični urad slovenije)

 

 

Torej je investicija zaenkrat gledano dobra!

 

 

No za primerjavo, tudi z nakupom krnike delnice v 2019 bi do danes lepo "profitiral" + še izplačane dividende

 

null

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Janez007 napisal:

Tole je vredno ogleda, da ne bo kdo preveč obogatel. 😂

 

 

Sem pogledal, NG ima res hude serije. Ampak tooolk razvlečeno..nič kar ne bi mogli povedat v 10ih minutah, ali še manj. Se mi zdi, da sem 47 minut vrgel skozi okno.

 

Pa vendar. Na svetu smo različni tipi ljudi - eni imajo malo večji poudarek na tem, kakšno slabo vest imajo - drugi je praktično nimajo. Eni od teh ljudi delajo "dobro", drugi pa "slabo". Eni so totalno zaupljivi, eni niso. Na koncu je vse v nekem ravnovesju. Smo si pač različni, kar vidiš tudi na tem forumu. Na koncu se morda res človek vpraša kaj ima od tega da je poštenjak in da hodi vsak dan v službo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Jaka32 napisal:

Mogoče kdo ve iz prve roke, baje do 10.000 eur letnega priliva na TRR ni treba prijavit in ni obdavčeno? Govorim za izplačila kriptovalut na Viso s TRR v Sloveniji, vem da je bilo nekaj časa nazaj govora o tem na TV...

 

Ne vem, če je to še res, ampak glede na predlog tistega zakona naj bi šlo nekako tako (poudarjam, da gre za mojo interpretacijo).

 

Scenarij 1:

 

Leta 2010 si kupil X kosov BTC-ja. 

 

Leta 2023 si izplačal nek delež X BTC-ja. Nakažeš si 10k.

 

Spomladi 2024 prijaviš na FURS da si si nakazal 10k, če te karkoli vprašajo jim poveš da si zadevo dobil tako, da si takrat vložil in je cena zrastla. V tem primeru je olajšava 10k, sepravi ne plačaš nobenega davka. Razlog: "pač je šlo gor kar si vložil".

 

Scenarij 2:

 

 

Od leta 2010 si vsak mesec kupil X kosov BTC-ja.

 

Leta 2023 si izplačal nek delež X BTC-ja. Nakažeš si 10k.

 

Narediš isto kot v scenariju 1, samo da pač poveš da si nakazoval mesečno.

 

Scenarij 3:

 

Od leta 2010 si vsak mesec kupil X kosov BTC-ja. Potem si kupil še X kosov ETH, pa si prodal delež X BTC-ja, pa spet kupil malo ETH. Pa potem čez pol leta pretvoril nazaj.

 

Leta 2023 si izplačal nek delež X BTC-ja. Nakažeš si 10k.

 

Spomladi 2024 prijaviš na FURS da si si nakazal 10k, če te karkoli vprašajo jim poveš da si zadevo dobil tako, da si takrat izvajal nekaj transakcij. V TEM PRIMERU si dejansko opravljal trading, s čimer si tvojo naložbo višal tako, da si prodajal/kupoval. Tukaj bi dejansko moral imet potem že prijavljen SP da opravljaš dejavnost. In tukaj te bodo potem upalili z davkom. Olajšava je 10k, sepravi si še vedno pod radarjem, če bi pač izplačal 20k bi jih 10 dobil ven, na ostalih 10 bi pa moral plačati X davka.

 

Predlagam, da pogledaš na FB za kakšnimi slo skupinami, kjer ti lahko folk iz prve roke, ki je že pobiral ven denar pove kako in kaj. Verjamem pa da pri nekaj tisočakih ne bo nobene drame. Mogoče te bodo na fursu avtomatsko spustili čez. Drugače pa priporočam tole branje: 

 

 

Aja še to, če rabiš 10k pejt raj po kredit pa pusti teh 10k v BTC-ju :D 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Jaka32 Do 10.000 si dober 👍

OD-P.EU

Glede na vse večji pomen virtualnih valut in vedno večje denarne zneske, ki se na kripto trgu vrtijo se tudi države počasi obračajo iz...

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 55 minutami je NevLado napisal:

Kje pa ti trguješ? 

Spletne trgovalne platforme, imaš jih več različnih. Kriptovalute imaš pa številne borze; Krškem, BitStamp, Binance, GateHub, ...

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne rabimo nakazovat na TRR, sej imaš mastercard kartico od menjalnic, pa z njo dviguješ na bankomatu, kupuješ… 🙂

A je zakon za obdavčitev kriptovalut že sprejet?

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.