Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano
pred 43 minutami je Janez007 napisal:

Nekdo, ki že vrsto let vozi VW Pasatta, mi je ravno zadnjič razlagal, da ima VW redne servise na 15.000 km.

Ne več, zgleda je še kupil to serijo ki ima servis 1x letno ali 15000km. Po novem je 2leti ali 30000km.

Napisano
pred 3 minutami je Deeyan napisal:

Btw, Autodoc ma Motula trenutno po smesni ceni

 

 

Screenshot_20210912_222810_com.huawei.browser.jpg

Kupi, dokler je taka akcija. 

 

 

Napisano

Sam da nimajo kej zamešano kot v mojem primeru,..ko sem po smešno nizki ceni naročil ravenol olje za menjalnik dobil pa olje za diferencijal 🤣

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano
pred 20 minutami je Alex napisal:

Kupi, dokler je taka akcija. 

 

Js sm ze narocil, sem podal sem, ce se kdo rabi 🙂

  • Všeč 1
  • Hvala 1
Napisano (urejeno)

Gre za Mazdo 3 G120, olje zamenjano na uradnem servisu pred cca 8.000 km, do menjave olja še 30%. Veliko kratkih voženj.

Slikano na okenski šipi:

image.png.01b3e7f434023110229ee1cc88fba93e.png

 

Slikano na mizi pri dnevni svetlobi:

image.png.ef0efd4c14034cef48f0b7e0c1a5d1d1.png

Popravljeno od Janez007
Napisano

@Janez007glede na to da imaš veliko kratkih voženj je vzorec odličen.

Zanimivo da ni zaznati čisto nič goriva v olju, kljub kratkim razdaljam. 

Glede nečistoč se sicer že malo opazi da je olje nekaj oddelalo, ampak mislim da bo zdržalo do 15kkm. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Novih 1000km je narejenih, na vzorcu ni nekih sprememb, jedro je za oddtenek temnejše, pa malenkost več goriva. 

Olje ima prevoženih 5296km oz. 69 motour. 

Do 6000km ga bom pustil v avtu, pol pa menjam. Računam da čez kak mesec dni dobi novo olje. 😎

 

IMG_20210926_183851.jpg

IMG_20210926_183128.jpg

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

  • 2 tedna kasneje...
Napisano

Hm zanimivo, je res treba slika 24h po odvzemu, drugace se vse pokvari. Tule mam zdej 92h star vzorec, pa je bencina 2x vec videt k ga je blo po 24h

IMG_20211007_181446.jpg

IMG_20211007_181419.jpg

Napisano

Ja zato pa je pomembno da se vzorec ocenjuje čez 24ur, ker se takrat optimalno razlije olje. Če gledamo vzorec prej bo kazalo manj, če pa ga gledamo kasneje bo pa pokazalo več goriva.

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano (urejeno)

Evo z dovoljenjem @Hixxy objavljam analizo njegovega rabljenega olja Ravenol VMP 5w30 iz njegove Mazde 6 2.2 SkyactiveD. Avto ima prevoženih 110kkm.

Olje je bilo v uporabi 9760km. O samem režimu vožnje bo več povedal Hixxy.

Zdaj pa bom malo podrobneje opisal analizo in jo primerjal z analizo svežega olja, za boljšo preglednost prilagam primerjavo analize v Excelu.

 

Prvo vidimo da sta KV40 in KV100 viskoznosti zelo padle, to se je zgodilo zaradi večje količine goriva (nafte) v olju. Zaradi nafte je olje tudi izgubilo svojo deklarirano viskoznost in tako ima rabljeno olje zdaj viskoznosti olja specifikacij 0W20.

 

Kot drugo pri analizi je vrednost TAN (kisline) večja od TBN (bazno število), kar pomeni da je v olju več kislin in olje več ne more teh nevtralizirati. Se pravi je olje odslužilo-

 

Aditivi so se tudi precej zmanjšali, ampak to je normalno in pričakovano da se porabljajo, ker tako opravljajo svojo funkcijo.

Malo je povečan Si (silicij) ampak v mejah normale, to je lahko več vožnje po prašnatem terenu, ali pa samo nečistoča pri jemanju vzorca, ni pa še nič kritičnega.

Povečana je tudi Oksidacija, kar tudi nakazuje da je olje odslužilo.

 

Naslednji podatek v analizi je vsebnost goriva (fuel dilution) je v tem primeru več kot 10%!!! Kar je eden od dveh problemov te analize in tega motorja. 

Glede goriva v olju sta največkrat kriva vožnja na kratke razdalje, prekinjene regeneracije in slabi injektorji ki spuščajo gorivo v valje tudi ko ni treba.

Drugi problem pa je povečana vsebnost saj v olju (soot content) v tem primeru je 0,9%.

Te saje pravtako prispevajo k večji obrabi materiala in k zgoščevanju olja, posledično oljne usedline... če navežem te saje na viskoznost, bi to olje ob manjšem procentu saj bilo še redkejše, kar pa tudi ni ok.

Te saje so večinoma posledica EGRja, če motor bolj dimi pride večja količina dima skozi egr nazaj v zgorevalno komoro in se ostanki zmešajo v olje.

 

Naslednje je obraba materiala v motorju, železo (Fe) je v tem primeru 62ppm/ cca10kkm, kar je še v mejah normale, ampak lahko bi bilo boljše.

Ostala obraba materialov je nevpadljiva in je v mejah normale, bp.

 

Za zaključek bi povedal da je olje pri teh kilometrih zanič, je že čist na koncu in več kot 10kkm nikakor ne bi delal!

 

 

 

#5959-Z-213406-Sev4-1.jpg

IMG_20211007_194407.jpg

Popravljeno od Aless
  • Všeč 5
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Zanimivo, da je to olje pri teh kilometrih totalno zanič, pa je kao "med boljšimi". 🤔 Se pravi, da naslednjo menjavo pri meni odpade. 

Jaz bom poskusil naslednjič z Mobilom. Če ne bo niti to v redu, bom prešaltal na olivno. 🤔

Aless, a obstaja sploh kako olje za naše dizle, ki bi normalno zdržalo vsaj 10 Kkm? Sedaj mi je jasno, zakaj gredo nekateri motorji v maloro, ko delajo servise(menjavo olja) na 15Kkm.

 

 

 

 

Napisano (urejeno)

Sej bi jaz dal analizo MOBIL ESP 1 sam se bojim haha 😆

Popravljeno od TiEn

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano

@AlexJa odvisno je tudi od avta do avta, novejši avti vsi zelo obremenjujejo olje DPF,EGR...ampak Mazde so res ubijalske s tem gorivom, večina analiz od Mazd je z povečanim gorivom v olju.

Načeloma do 10kkm olja še nekak zdržijo, so pa ponavadi že na meji užitnega. 20kkm intervale pa itak odsvetujem vsem ki jim je kaj mar do svojega avta.

Glede samih olj pa je treba sprobat z analizo pa vidiš katero olje se bolje obnese. Mobil1 ESP je tudi zelo dobro olje, probaj pa boš videl.

 

Pri meni se je zaenkrat Motul EFE izkazal, trenutno imam pa Mazdino olje z dodatkom AR9100 in bom zdaj v kratkem naredil analizo pri 6000km, da vidim kako je stanje v primerjavi z Motul EFE.

Sem imel v planu menjat olje zdaj pri 6kkm ker bo nato avto pol leta več ali manj stal in bi raje videl če je sveže olje v motorju, ampak bom videl kakse bom odločil, mogoče pa bom počakal do drugega leta da naredim 10kkm.

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Kakšno olje se pa priporoča za mazdin bencinski motor, razen original mazdino?

 

Pa še neki. Šef ma novga volvota in ma interval bojda na 30k.

Napisano

Fantje jst vsem priporočam analizo olja, če ne drugega da vidite kje ste.

 

Kar se tiče same vožnje, so bile dolge razdalje, so bile kratke, trudil sem se, da regeneracij nisem prekinjal. Sumim, da mi je ravno pri mehaniku izvajalo regeneracijo (od tu potem nafta v olju, ker na slikanju samega vzorca nafte ni bilo toliko).

 

Vsekakor pa bom sedanje olje (isto ravenol) menjal na 5k, naslednjič dam motul, katerega bom nato spet menjal na 5k, vsekakor pa spet pošljem oboje na analizo.

 

Če bo še vedno veliko nafte v olju je naslednji korak pregled injektorjev in nato naprej. @Aless res hvala in če boš kaj v naših krajih ti piva ne uide!

Napisano (urejeno)
pred 33 minutami je TiEn napisal:

Sej bi jaz dal analizo MOBIL ESP 1 sam se bojim haha 😆

 

Česa se bojiš?

Dobrega rezultata? 😁

Koliko imaš prevoženih z Mobilom?

 

@Hixxy Pri 5kkm naredi test z kapljičnim vzorcem pa bomo približno videli kako gre olje, ali pa pri teh km potegneš 1dc olja ven skoz odprtino šipke od olja in daš na analizo. Drgač pri tebi mislim da bi 7-8kkm interval moral it skoz z nekimi normalnimi vrednostmi.

Ja možno je tudi da se je glih takrat izvajala regeneracija in se ni dokončala in si dobil več goriva, čeprav več kot 10% je že dosti da bi bilo samo od ene regeneracije.

P.S.: Za pivo pa itak velja. ;)

 

@Gregster imaš v tej temi ali pa v oni temi kator olje, sem objavil katera olja jaz priporočam in zakaj. Najbolj priporočam Shell Helix Ultra 5w30 za SkyactiveG.

Popravljeno od Aless

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Slabega, zapacan dpf,..regeneracije na 100km itd...

nevem kolk mam prevoženih aprila sem imel servis(bi moral preverit), bolj malo se mi zdi

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano (urejeno)

Ni vrag, da ne bomo skupaj našli pravega olja, ki bo "najboljše". Čeprav smo skupaj z Aless-om že zelo blizu. 😊

Bom tudi sam slikal vzorec mojega ravenola na 5000 km. 

Mislim, da bo to prav v kratkem. 

Aless, tudi od mene imaš pijačo v dobrem, ko prideš kaj na obalo. 🍻 Ta tema je vsaj  meni ena izmed najljubših.

Jaz tudi malo sumim moje injektorje. Imam pa srečo, ker ima moj mehanik "postrojenje" za merit injektorje in bomo ob naslednjem rednem servisu tudi to preverili. 

 

Popravljeno od Alex

 

 

Napisano
Pred eno uro je Aless napisal:

 

Česa se bojiš?

Dobrega rezultata? 😁

Koliko imaš prevoženih z Mobilom?

 

@Hixxy Pri 5kkm naredi test z kapljičnim vzorcem pa bomo približno videli kako gre olje, ali pa pri teh km potegneš 1dc olja ven skoz odprtino šipke od olja in daš na analizo. Drgač pri tebi mislim da bi 7-8kkm interval moral it skoz z nekimi normalnimi vrednostmi.

Ja možno je tudi da se je glih takrat izvajala regeneracija in se ni dokončala in si dobil več goriva, čeprav več kot 10% je že dosti da bi bilo samo od ene regeneracije.

P.S.: Za pivo pa itak velja. ;)

 

@Gregster imaš v tej temi ali pa v oni temi kator olje, sem objavil katera olja jaz priporočam in zakaj. Najbolj priporočam Shell Helix Ultra 5w30 za SkyactiveG.

Hvala👍

Napisano
Pred eno uro je Aless napisal:

 

Česa se bojiš?

Dobrega rezultata? 😁

Koliko imaš prevoženih z Mobilom?

 

@Hixxy Pri 5kkm naredi test z kapljičnim vzorcem pa bomo približno videli kako gre olje, ali pa pri teh km potegneš 1dc olja ven skoz odprtino šipke od olja in daš na analizo. Drgač pri tebi mislim da bi 7-8kkm interval moral it skoz z nekimi normalnimi vrednostmi.

Ja možno je tudi da se je glih takrat izvajala regeneracija in se ni dokončala in si dobil več goriva, čeprav več kot 10% je že dosti da bi bilo samo od ene regeneracije.

P.S.: Za pivo pa itak velja. ;)

 

@Gregster imaš v tej temi ali pa v oni temi kator olje, sem objavil katera olja jaz priporočam in zakaj. Najbolj priporočam Shell Helix Ultra 5w30 za SkyactiveG.

Shell Helix Ultra 5w30  to je tudi za Honda dizle prvo olje, tako da je zgleda za haponce to olje ok....smo pa spet na tem, kar smo že večkrat govorili....menjava olja na 10k km👍, vse ostalo je bolj kot ne ubijanje motorja....na dolgi rok.

Napisano (urejeno)

 Bravo, čudovita analiza.

Mene pa zanima tole:

1. @Hixxy, Ali je po 10 tisoč prevoženih, tisti dinamični % interval v avtu, kazal koliko? 0, 10%, 40%?

2.Glede na to, da je bilo toliko goriva v olju, ali je slučajno kdo preveril na palčki, za koliko mm približno se je raven zvišala?

 

Ta dva podatka, bi bila za nas ostale uporabnike zelo dobrodošla. Prvič, bi na palčki že videl, približno kritično mejo nafte v olju, kot drugo pa tisti procent me zanima, koliko točen je oz kaj sploh meri. 

 

@Aless, kakšen dodatek imaš to v olju? Koliko se ga dozira? Ali je to kaj podobno tistemu od metabonda? Znanec mi je pred časom omenil, da bogvari kaj notri zlivat, da je olje že tako da ima vse...ampak ne vem če je res tako :)

Popravljeno od SpEkTr
Napisano

Kazalo je 10%

 

Palčke nisem preverjal, bom pa rekel naslednjič pri mehaniku še to slikal :) 

  • Všeč 1
  • Hvala 1

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.