Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano

Neki me zanima, ali BC ka?e porabo do rezerve bencina in ko npr. napi?e 0 km je ?e rezerva, ali prav ?isto do praznega tanka??

Napisano

Neki me zanima, ali BC ka?e porabo do rezerve bencina in ko npr. napi?e 0 km je ?e rezerva, ali prav ?isto do praznega tanka??

 

Ka?e do 0 bencina, rezerva sveti prej. Meni sploh ne ka?e do nule ampak samo do 50 kilometro potem pa so na displeju samo "----"

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Napisano

No meni ka?e no 0 oz. ?al je pri?lo do tega da mi je pokazal samo ?e 2km po BC in mi je bilo ?udno da avto ni ni? cukal, ker to bi moralo biti v keslu ?e manj kot deci bencina. Ok, res pa da BC ne ka?e 100% prav, ?eprav je bolje da ka?e da ni bencina in ga je ?e kak?ne pol litra notri kot pa da bi bil BC to?en in ga res nebi bilo. Se mi to ne dogaja pogosto ampak se mi zgodilo ?e predno sem ?el prvi? tankat avto, avtocesta pa ?re bencina ko sam satan :hohoho:

Napisano

Zaninmivo bi blo ?e, da kak?ni "benz in dizl farerji" napi?ete tut kok vam prera?unano v ? potro?i, zdej ko je benz znatno cenej od nafte! :P

Dobrodo?li na forumu!

Napisano

Mejdu? Borut pa saj ti si izobra?ena oseba bo? pa ja znal osnove mno?enja :blink:

 

Pri porabi 8,5 benza na 100km je cena na 1000km - 0,984?/l*8,5l/100km*10=83,64?

Pri porabi 6,5 diesla na 100km je cena za 1000km - 1,044?/l*6,5/100km*10=67,86?

 

Povpre?no baje v sloveniji prevozimo cca 24.000km/leto kar pomeni pribli?en stro?ek

pri benzu 2.007? pri dieslu pa 1.628?

34910_1.png

Napisano

Hehe, Boss, mam jz eno drugo kalkulacijo v planu (zato govorim o prikazu v ?), vam pokazat, pa da vidmo kdo se najcenej vozi, ampak mal ?e po?akmo! <_<:D

Dobrodo?li na forumu!

Napisano

Hehe, Boss, mam jz eno drugo kalkulacijo v planu (zato govorim o prikazu v ?), vam pokazat, pa da vidmo kdo se najcenej vozi, ampak mal ?e po?akmo! <_<:D

 

Ja vemo za plin saj to ?e obljublja? celo ve?nost. :hohoho:
Napisano

Men osebno se ne gre zarad porabe, ampak se mi zdi diesla bolj? pelat ;)

 

Sva ?e dva :bravo:

Zaradi var?evanja z elektroni smo odstranili preostali del va?ega podpisa.

Napisano

No tkole je; zadni izra?un na LPG, 6,53 na 100 km, po ceni (HR) 3,35 HRK za liter (cca. 0,47 EUR), se pravi da me je 100 prevo?enih ko?tal pi?lih 3,08 EUR, kar mi je total morala! Me zanima ker dizl laufa za tak gnar, da o motornem hrupu sploh ne govorim, ki zdej se ga ?e velik mjn sli?i kot na benz (Selika)! :P:danzoman::ljubezen:

 

Pa da ne bo kake pomote, mam ?e homologiran, zato do zdej nism hotu naglas povedat! B)

Dobrodo?li na forumu!

Napisano

Pa da ne bo kake pomote, mam ?e homologiran, zato do zdej nism hotu naglas povedat! B)

 

Tole spada pod "pohvalite se". :rispekt: Dobro si se znajdel ReDevil, sploh tale izra?un je ugoden. Koliko ? te je pri?lo, ?e ni skrivnost? Lahko tudi na ZS, da ne bova smetila teme.
Napisano

Super, da si to dal montirat, te moram pa vseeno popravit, da je v Slo LPG 0,61? in da ?e vedno velja, da z dieslom je cca 2 litra ni?ja poraba al pa recimo 1,5 da smo ?e bolj objektivni

 

Torej LPG na 100km = 4?

Diesel na 100km = 5?

 

prednost plina je ni pa tako astronomsko velika... je pa bolj ?ist to pa dr?i :bravo:

34910_1.png

Napisano

Pa kaj je s temi ?obami?Meni tudi ena tol?e v?asih.Da ne govorim o ceni ene nove ?obe,ki je 860eur.Pa to so ja najdra?je ?obe na svetu.

 

In pol se dizla bolj spla?a met ? ?zmeden?

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Napisano

Men osebno se ne gre zarad porabe, ampak se mi zdi diesla bolj? pelat ;)

 

Smo ?e trije :bravo:

 

Kar se ti?e hrupa pri dizlih, je pa jasno, da pri najnovej?ih tud ?e skoraj ne ve?, da ima? dizel pod havbo. Zjutraj pri hladnem zagonu se ?e sli?i, ko se pa malo segreje, se pa povsem umiri. Saj se tud bencinar pri hladnem zagonu bolj dere zaradi nekaj vi?jih obratov. Skratka, razlike so vedno manj?e oziroma jih v nekaterih elementih sploh ni ve?. Se je pa u?itek z dizlom peljat 130km/h pri okrog 2000 obratih. Pa skoraj 1000 km prevozit z enim tankom tud. Tega pa pri bencinarju ni... :danzoman:

 

Glede LPG-ja... Pred veliko parkirnimi hi?ami in podzemnimi gara?ami sem videl table, da s takim avtom ne smete noter... Men je to kar pomembno.

Nikad ne veruj ?eni, koja la?e.

Bog daj neumnim pamet, nam pa denar...

 

Napisano

Simon, vgradnja me je ko?tala 800 denarcev (sekven?ni sistem), vakumski (za vplinja?e) je nekje 400 EUR, montiral mi je DORA AUTOGAS, v Novem Sadu (?e si kdajkoli spremljal debate o avtoplinu, npr. na avtomobilizem.com, pa ko je govora o Srbiji, je vedno on omenjen, kot najve?ji specialist in priznan mojster tega podro?ja) :danzoman:

 

Ima pa sicer vse potrebne papirje, npr. da je poobla??en za vgradnjo, od proizvajalcev teh sistemov, sistemi pa so EU porekla, tako da glede tega ni problemov! Za samega ?loveka pa sicer najdem samo pozitivne besede, katere zagotovo lahko potrdi tudi Nisde, ki je bil prej?nji? z mano, ko smo v Mazdo nekoga s foruma vgradili avtoplin! :P Se ?lovek res anga?ira in mu ni zgolj do tega, da te samo "oguli" in ?imprej spakira domov, pa? pa je omenjenemu kolegu na Mazdi ogromno nekih kablov na novo zvezal, pa ni hotel za to vzeti niti centa, ?eprav je s tem izgubil dodatnega ohoho cajta! :whatever:

 

?e kogarkol kej zanima v zvezi s tem majstrom ali vgradnjo nasploh naj kar pra?a, ?e bom kej vedu povedat, o tehniki pa nimam kej dost pojma :D

 

Boss, s tvojim izra?unom se deloma strinjam, ker gotovo ne bom vsaki? filal na HR, v drugem delu pa menim, da ni ravno dosti dizlov, ki pijejo 5 litrov, no vsaj mazde ne delajo tak?nih, se pravi da ?e ho?mo da dizel pije 5 ali manj, mora biti nekje ranga SDI, za katerega pa hvala lepa, tako da zaenkrat ostaja plin moj bencin! :bravo::hohoho:

Dobrodo?li na forumu!

Napisano

Nisi razumel... ob enaki povpre?ni vo?nji pije diesel vsj 1,5 litra manj kot bencinar... to sem ti hotel povedati - ?e si se uspel vozit z bencinarjem/plin pri 6,5 litra se bo? z dieslom vozil tud samo s 5 litri. govorimo o pribli?no enako zmogljivih motorjih in ob enaki vo?nji seveda.

34910_1.png

Napisano

Smo ?e trije :bravo:

 

Kar se ti?e hrupa pri dizlih, je pa jasno, da pri najnovej?ih tud ?e skoraj ne ve?, da ima? dizel pod havbo. Zjutraj pri hladnem zagonu se ?e sli?i, ko se pa malo segreje, se pa povsem umiri. Saj se tud bencinar pri hladnem zagonu bolj dere zaradi nekaj vi?jih obratov. Skratka, razlike so vedno manj?e oziroma jih v nekaterih elementih sploh ni ve?. Se je pa u?itek z dizlom peljat 130km/h pri okrog 2000 obratih. Pa skoraj 1000 km prevozit z enim tankom tud. Tega pa pri bencinarju ni... :danzoman:

 

Glede LPG-ja... Pred veliko parkirnimi hi?ami in podzemnimi gara?ami sem videl table, da s takim avtom ne smete noter... Men je to kar pomembno.

 

 

pa full je u?itek, ku da? gas, od za?etka ?e n? ni, pol ku se pa kr naenkrat turbinca uklop, pa ?us :bravo:

Napisano

Da se ?e jest mal vklopim v debato o porabi.Mam pol leta staro Mazdo 6 GTA diesel 2.0 140Km.Poleti ko sem imel original gume 225/45/18 mi je pila povpre?no 7l na roko ra?unano, po BC pa 7,5l-7,8l.Vo?nja pol relacije pol mestne.Sedaj sem dal gor zimske gume 205/60/16 poraba se je zmanj?ala za 1l.Moram re?i,da imam zmerno vo?njo in nikoli ne ti?im avtocesta 140 mestna vo?nja +10%.Me pa zlo moti ta samo?istilni filter pra?nih delcev. Ko vklopi proces ?i??enja DPF se poraba dvigne za 60% in to traja najmanj 50Km ali pa tudi ve? in ti zjaha vso porabo.Vklopi pa se mi 1x na tank goriva .?e bi se dal bi ga kar izklopil.Moram pa re?i ,da ?e sem vozil relacijo 120Km na uro s tempomatom in ni? prehitevanja ali pa 140-150Km na uro se na moje presene?enje poraba ni dosti pove?ala 0,1l-0,15l.

 

L.p.

Lado

  • 5 mesecev kasneje...
Napisano

U?eri sem ?el spet tankat UNP, pri porabi 6,85 na 100 km, sem zra?unu da me kilometer stane ... (ah ?koda ra?unat, skor zastojn), pa sem si pri tem mislu: "pol se pa eni z dizli vozjo, pa misljo kok so var?ni!" <_<:harhar::hohoho::ouje:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Mene pa po tem izra?unu:

 

6,85 x 0,497 /100 = 0,034 EUR :ljubezen::rozico:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

mene od pon. do danes kilometer ni stal z mojim avtom 0, ker ?e 4 dan ni bil niti zakurblan :)

LP KAALman
post-11-0-20527300-1509737445.png

post-11-0-02591300-1509952290.gif

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.