Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano (urejeno)

Pozdrav,

 

Zanima me, če je še kdo tukaj, ki vodi dejanske stroške vozila? Ne v stilu "ene 300 EUR mesečno". V mislih imam kakšno aplikacijo oziroma Excel tabelo (to uporabljam sam). 

 

Pod dejanske stroške mislim, čisto vse: nakup / kupnina / začetni polog, leasing, zavarovanje, gume, tehnični, reg., čistila, pralnice, avtomatske pralnice, žarnice, tepihi, aditivi, brisalci, servisi, gorivo, ....

 

Ko sem tabelo pokazal nekaterim sodelavcem, kar ni so mogli verjeti mesečnemu strošku.

 

Sam imam star / rabljen avto pa je številka nora. Zanima me, če kdo to dela z novejšim vozilo, recimo 2019+ letnik in da je po možnosti kupil novega, saj me zelo zanima ta primerjava. 

 

V mojem primeru (Mazda 5, l.2011, 1.6 tdci) je ta strošek 585,00 EUR / mesec po 27 mesecih lastništva in pri 25k letno prevoženih km.

Popravljeno od Gregor Muc-Up
kilometri
Napisano

Sam vpisujem na Poraba.com gorivo in pod servise vse ostalo (brez majhnih zneskov).

Avto imam 7,5 let (avto je kupljen rabljen, ne nov), naredil sem cca 110.000km, strošek na mesec je izračunano 420€ (tukaj zraven ni stroška nakupa), če upoštevam še strošek nakupa, pride na mesec 550€!

https://poraba.com - dodatni stroški

 

 

Napisano (urejeno)

Ne. 

 

Sem pa delal neke izračune pred več leti, a jih hitro končal, ker nisem videl smisla (stroške lahko vedno oklestiš, a v mnogih primerih tudi na račun varnosti). Tudi če si škrtarica in kupiš starega ohranjenega rabljenega, je avto letno kar drag. Recimo avto v vrednosti 3.000 € letno izgubi na ceni 500€ + 500€ registracija + 500 € vzdrževanje + vinjeta... skupaj cca 1.500 € oziroma 50% investicije. Če kupiš avto za 30.000 z gotovino, letno stane cca. 5.000 € oziroma slabih 20% investicije.  V vsakem primeru je treba prišteti še gorivo. Najdražji je avto, če se z njim ne voziš, recimo avto za 30.000 € na dan stane cca. 15€, tudi če je cel dan parkiran. 😀

 

Itak je veliko odvisno od tipa avta, tipa lastnika - lahko kupi gume za 200€ ali 600€, brisalce za 20 € ali 80 €, zavaruje za 300€ ali 900€ ... in vse te kombinacije. V zadnjih 2 letih je vrednost avtomobilov celo narasla in ne padla, tako da je lahko strošek celo negativen. 🙃

 

 

Popravljeno od Janez007
Napisano

Jaz beležim preprosto v tabelo. Predvsem zato, da vem, kdaj je bilo kaj zamenjano, kupljeno ... Ko prodajam avto, to priložim (če ni računov). Hkrati pa res odpre oči, koliko denarja gre za jeklene konjičke.

Napisano

Jaz na poraba.com. In res potem ko potegneš črto na letni ravni recimo in vidiš koliko te pride avto - pa če vračunaš še amortizacijo, kr glava boli :(

Napisano

Tud jaz na poraba.com (bemti mogoce bi si blo za vzet cas pa to prenovit).

 

Belezim pa ze od nekdaj za vse avte, ki jih mam.

  • 1 mesec kasneje...
Napisano

Včeraj je doma nanesla debata o stroških prevoza, pa sem čez prst ocenil letne stroške našega "voznega parka", okoli 11.000€ 😏

 

    km skupaj tedensko mesečno   poraba/l cena skupaj letno
      2 5 21   6,5 1,41 11
                   
BENCIN oseba 1 20 40 200 840   54,6 77,0 847
  oseba 2 30 60 300 1260   81,9 115,5 1.270
        1 5        
  oseba 3 30 60 60 300   19,5 27,5 302
        3 13        
  oseba 4 30 60 180 780   50,7 71,5 786
                   
  dodatne vožnje     500   32,5 45,8 504
                  3.710
          3680        
                   
FIKSNI STROŠKI   cena padec cene tedensko mesečno registracija servis gume skupaj
AVTOV     0,1 52 12        
  M6 22.000,00 2.200,00 42 183 900 300 400 3.800
  M3 16.000,00 1.600,00 31 133 700 250 300 2.850
  Clio 4.500,00 450,00 9 38 400 100 100 1.050
                  7.700
                   
                skupaj 11.410
  • Všeč 2
  • Začuden 2
Napisano
pred 23 minutami je Janez007 napisal:

Včeraj je doma nanesla debata o stroških prevoza, pa sem čez prst ocenil letne stroške našega "voznega parka", okoli 11.000€ 😏

 

    km skupaj tedensko mesečno   poraba/l cena skupaj letno
      2 5 21   6,5 1,41 11
                   
BENCIN oseba 1 20 40 200 840   54,6 77,0 847
  oseba 2 30 60 300 1260   81,9 115,5 1.270
        1 5        
  oseba 3 30 60 60 300   19,5 27,5 302
        3 13        
  oseba 4 30 60 180 780   50,7 71,5 786
                   
  dodatne vožnje     500   32,5 45,8 504
                  3.710
          3680        
                   
FIKSNI STROŠKI   cena padec cene tedensko mesečno registracija servis gume skupaj
AVTOV     0,1 52 12        
  M6 22.000,00 2.200,00 42 183 900 300 400 3.800
  M3 16.000,00 1.600,00 31 133 700 250 300 2.850
  Clio 4.500,00 450,00 9 38 400 100 100 1.050
                  7.700
                   
                skupaj 11.410

Registracija je tudi stroški zavarovanja ane?

 

Dej, veš kaj - prodaj kliota, pa boš imel z M6 eno leto 0 stroškov.

 

Napisano
pred 4 minutami je NevLado napisal:

Registracija je tudi stroški zavarovanja ane?

 

Dej, veš kaj - prodaj kliota, pa boš imel z M6 eno leto 0 stroškov.

 

Ja, ja ... tehnični, cestnina, obvezno in kasko zavarovanje ... vinjete (330€) sem itak pozabil .. bo v redu, itak je čez prst.

 

Padec cene se z leti nekoliko kompenzira s stroški popravil (pri starejših je v absolutni številki manjši, so pa stroški popravil večji). Sem vedel, da avti niso poceni, ampak tale ocene je še mene presenetila.

Napisano
pred 1 uro je Janez007 napisal:

Ja, ja ... tehnični, cestnina, obvezno in kasko zavarovanje ... vinjete (330€) sem itak pozabil .. bo v redu, itak je čez prst.

 

Padec cene se z leti nekoliko kompenzira s stroški popravil (pri starejših je v absolutni številki manjši, so pa stroški popravil večji). Sem vedel, da avti niso poceni, ampak tale ocene je še mene presenetila.

Ja in pa moraš računat, da ti cena bencina niha. Seprav vmes je bil dražji, kot si ti obračunal. Ampak glej, jaz sem letos zapravil 3100 eur samo za bencin, pa se samo 2 voziva :D

 

Napisano

Mene pridejo stroški;

Zavarovanje 330€

Cestni sklad 160€

Vinjeta 110€

Servis 240€(naj bi bil po info)1,gratis

Bencin za 8kkm in razne tekočine za vzdrževanje cca 750€

Skupaj cca 1500€

Ni hudo pri meni.... 😉👍

Napisano

Nimam kaska.... 😉

Imam obvezno, vse potnike, divjad in stekla z lučmi vred. Lani je bilo to še 220€ ampa se je ta dodatek hudo podražil.... 😟

Napisano

Jst tudi nimam kaska pa sam dal 500, dej mi tvojega dilerja

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano (urejeno)
pred 12 urami je TiEn napisal:

Jst tudi nimam kaska pa sam dal 500, dej mi tvojega dilerja

Za vas je to dražje.....😊 

Nimaš pravega avta.... 😁

(hec) 😉

Popravljeno od Bini
Napisano
pred 13 urami je TiEn napisal:

Jst tudi nimam kaska pa sam dal 500, dej mi tvojega dilerja

 

js tut delni kasko 560€, 35% bonitete

Napisano

Jst sm kasko skenslu sem pa vzel vse dodatne stvari zraven.

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano
pred 27 minutami je TiEn napisal:

Jst sm kasko skenslu sem pa vzel vse dodatne stvari zraven.

 

tako ja, js sm vzel AO+, točo, divjad in domače živali, stekla, ogledala in svetlobna telesa, parking, pa asistenco

Napisano
pred 1 uro je Deeyan napisal:

 

tako ja, js sm vzel AO+, točo, divjad in domače živali, stekla, ogledala in svetlobna telesa, parking, pa asistenco

Kje imaš zavarovanje? 

  • 2 tedna kasneje...
Napisano

Js sm dal za full kasko okrog 580€. Se mi ni zdelo pretirano drago glede na to da sem za prejšni avto dal po mal pod 500

Napisano
pred 40 minutami je mazdaman napisal:

Jaz plačal letos 30% več kot lani za isti paket

Tudi jaz, ker so se dodatni bonbončki precej podražili (parking, stekla, svetila, divjad itd, itd..... 😟🥴

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.