Skoči na vsebino

Sprememba cene goriv

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Hahaha kater fail 😂

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano
pred 8 urami je Shrek napisal:

Boss...ne seri no. Veliko ti dam prav, ampak bučke pa ne trosi, no. 

Poznaš cesto čez Avstrijo od Karavank do Salzburga? V klanec proti Tauerntunelu? Tam ti ne piha v rahel vetrič v hrbet. Tudi če bi, se pri 40 ton skupne teže ne pozna. Pa če se v klanec namesto 84 na uro pelješ 89 je tudi razlika. Pa tudi samo takrat, ko sem OMV nafto tankal, ni pihalo... 

Vidim, da si trd kot diamant in ne upoštevaš drugih ne glede na politično usmerjenost...

 

Se pravi, ti mene direktno osebno, da serjem, a sam o fiziki glih nimaš velik pojma a ne?

 

To je zelo težko nefizikalno razložit oziroma ti tukaj ZKL pač odpove, ker se ne da nič otipat al pa vidit na lastne oči. Sicer se bom pomatral, ampak pač brez fizike žal ne gre. Vožnja v klanec pomeni, da se del kinetične energije (Wk=mv2/2) spremeni v potencialno (Wp=mgh), saj je treba kamion spraviti na višji nivo.

 

Torej je vse odvisno od strmosti klanca, ki določi kolikšen del energije se porabi za premagovanje višinske razlike in ta nam omeji končno hitrost. Zakaj? Zato ker motor ni neskončno močan in mora v nekem trenutku zagotavljat tako premagovanje sil upora samih komponent vozila (motor, gibljivi deli, gume), kot silo za premagovanje višnske razlik. Pri vsem tem pa dejansko najbolj omeji sila zračnega upora, ki se povečuje s kvadratom hitrosti Pri tem pa je najbolj pomemben faktor zračnega upora. Ta namreč določa, koliko bo maksimalna možna hitrost vožnje. Ko se ta poveča do te meje, da motorju zmanjka moči je torej pri tisti hitrosti dejansko vsota vseh sil v ravnovesju.

 

Kaj pa če potegne nasprotni veter ali pa veter iste smeri. to pomeni, da ta veter poveča silo zračnega upora, saj se prišteje k hitrosti samega vozila. Ali pa odšteje, če nam veter piha v rit. Formula za silo zračnega upora je Fu=1/2cuRoSv2 .

 

Cu je koeficient upora in je pri kamionih s priklopniki blizu 1 (avtomobili nekje okoli 0,30)

Ro je gostota zraka in tam nekje 1,1kg/m3

S čelna površina in je pri kamionih cca 2,5x4m oziroma 10m2

v2 je hitrost v m/s.

 

Se pravi za hitrost

84km/h je sile 2.988N

89km/h je sile 3.361N

 

Preračunano v moč je to

69kW (85km/h) ... 94KM

83kW (89km/h) ... 113KM

 

pri samo 5km/h razlike je potrebno samo za premagovanje zračnega upora porabiti skoraj 20 konjev moči. Že slišim, ampak moj kamion ma 460 konjev, kaj je to 20 - to je manj kot 5%. Tukaj se je treba zavedat, da vsi ostali konji so šli v potencialno energijo za vožnjo v klanec, upornosti gum in ostalih gibljivih sklopov. Če vse to odmislimo se pogovarjamo o cifrah okoli 100 KM, kolikor je potrebno za premagovanje zračnega upora. in tako je tistih 20KM na koncu dejansko kar 20% vse moči. in ravno tistih 5km/h razlike je lahko bil šibak veter te hitrosti, ki ti torej pobere 20 konjev.

 

Še enkrat, te ugotovitve so lahko samo na klancu, ker v kolikor vozimo po ravnini, ne potrebujemo moči za premagovanje potencialne energije in v tem primeru je še ogromnao zaloge moči na voljo in se lahko vozimo z maks hitrostjo tudi, če imamo kontra veter.

 

 

Če pa je komu tale tekst predolg in nerazumljivo kaj pišem, se mogoče osredotočite na bicikel in kako vam gre na živce, ko vam med vožnjo še nasprotni veter nagaja. Če je veter močan, je edina možnost prestavljanje navzdol in s tem povečat kadenco, da se sploh lahko kam premaknemo.

 

33112_1.png

Napisano
pred 5 minutami je Boss napisal:

 

Se pravi, ti mene direktno osebno, da serjem, a sam o fiziki glih nimaš velik pojma a ne?

 

To je zelo težko nefizikalno razložit oziroma ti tukaj ZKL pač odpove, ker se ne da nič otipat al pa vidit na lastne oči. Sicer se bom pomatral, ampak pač brez fizike žal ne gre. Vožnja v klanec pomeni, da se del kinetične energije (Wk=mv2/2) spremeni v potencialno (Wp=mgh), saj je treba kamion spraviti na višji nivo.

 

Torej je vse odvisno od strmosti klanca, ki določi kolikšen del energije se porabi za premagovanje višinske razlike in ta nam omeji končno hitrost. Zakaj? Zato ker motor ni neskončno močan in mora v nekem trenutku zagotavljat tako premagovanje sil upora samih komponent vozila (motor, gibljivi deli, gume), kot silo za premagovanje višnske razlik. Pri vsem tem pa dejansko najbolj omeji sila zračnega upora, ki se povečuje s kvadratom hitrosti Pri tem pa je najbolj pomemben faktor zračnega upora. Ta namreč določa, koliko bo maksimalna možna hitrost vožnje. Ko se ta poveča do te meje, da motorju zmanjka moči je torej pri tisti hitrosti dejansko vsota vseh sil v ravnovesju.

 

Kaj pa če potegne nasprotni veter ali pa veter iste smeri. to pomeni, da ta veter poveča silo zračnega upora, saj se prišteje k hitrosti samega vozila. Ali pa odšteje, če nam veter piha v rit. Formula za silo zračnega upora je Fu=1/2cuRoSv2 .

 

Cu je koeficient upora in je pri kamionih s priklopniki blizu 1 (avtomobili nekje okoli 0,30)

Ro je gostota zraka in tam nekje 1,1kg/m3

S čelna površina in je pri kamionih cca 2,5x4m oziroma 10m2

v2 je hitrost v m/s.

 

Se pravi za hitrost

84km/h je sile 2.988N

89km/h je sile 3.361N

 

Preračunano v moč je to

69kW (85km/h) ... 94KM

83kW (89km/h) ... 113KM

 

pri samo 5km/h razlike je potrebno samo za premagovanje zračnega upora porabiti skoraj 20 konjev moči. Že slišim, ampak moj kamion ma 460 konjev, kaj je to 20 - to je manj kot 5%. Tukaj se je treba zavedat, da vsi ostali konji so šli v potencialno energijo za vožnjo v klanec, upornosti gum in ostalih gibljivih sklopov. Če vse to odmislimo se pogovarjamo o cifrah okoli 100 KM, kolikor je potrebno za premagovanje zračnega upora. in tako je tistih 20KM na koncu dejansko kar 20% vse moči. in ravno tistih 5km/h razlike je lahko bil šibak veter te hitrosti, ki ti torej pobere 20 konjev.

 

Še enkrat, te ugotovitve so lahko samo na klancu, ker v kolikor vozimo po ravnini, ne potrebujemo moči za premagovanje potencialne energije in v tem primeru je še ogromnao zaloge moči na voljo in se lahko vozimo z maks hitrostjo tudi, če imamo kontra veter.

 

 

Če pa je komu tale tekst predolg in nerazumljivo kaj pišem, se mogoče osredotočite na bicikel in kako vam gre na živce, ko vam med vožnjo še nasprotni veter nagaja. Če je veter močan, je edina možnost prestavljanje navzdol in s tem povečat kadenco, da se sploh lahko kam premaknemo.

 

Boss, hvala za zadnji odstavek, da je  tudi meni razumljivo. 

Napisano

Zanimivo, da sem imel samo pri nafti od OMV veter v hrbet...in to vedno...

Pa še to...poleti vozil iz luke koper...kadar sem šel popoldan iz Kopra je avto jamral po stari cesti v Črni kal...zvečer oziroma ponoči je pa z isto težo pel in šel hitreje...

Papir prenese vse, kar se izračunov tiče, bi te pa takrat z veseljem povabil za sopotnika, da bi videl razliko...

Pustimo to...razlike v gorivu za BOSSa ni.

  • Všeč 1
  • Haha 1
  • Zmeden 1
Napisano

Hja, jaz imam merjenja zapisana, ti nimaš pa nič, samo občutek. A tudi to nisi slišal, da se pri višjih temperaturah zrak segreje in je manj mulekul kisika na isto prostornino, kot takrat, ko je hladneje. Se pravi načeloma gre poleti vozilo bolje ponoči, ko je hladneje, kot podnevi, ker lahko več kisika spravi na isti volumen in je zato boljše izgorevanje in več moči. To je eden od vzrokov zakaj imajo turbaki intercoolerje, da vsaj nekoliko omilijo slabosti višjih temperatur.

 

Sicer pa da repliciram tvoj zadnji stavek. Pustmo to... razlika v gorivu za SHREKa je.

 

 

Aja, pa še to - hecno, da nisem nikjer zasledil kakšen uraden primerjalni test kvalitete goriv prodajanih v Sloveniji. Tako radi vsi delajo primerjalne teste, tukaj pa ne najdem čisto nič. Če bi bila razlika bi verjetno vsi obešali na velik zvon, če pa razlike ni je pa pač nezanimiva tema. Razen če sem kaj spregledal pa je res nekdo naredil test. Sicer pa če ma kdo čas lahko mal po poraba.com pobrska, ampak sem prepričan, da pri vsaj približno podobni količini tankanj na različnih pumpah razlike več kot kak deci, mogoče dva na 100km ne bi smelo biti.

 

 

33112_1.png

Napisano
pred 18 minutami je Janez007 napisal:

Cene na svetovnih trgih še kar rastejo.😩

slika.thumb.png.0b72c21b98f766c10ba6b61d0bba204c.png

... In posledično tudi cene goriv 😬

  • Všeč 2
  • Žalosten 1

 

 

Napisano (urejeno)
pred 9 minutami je Alex napisal:

... In posledično tudi cene goriv 😬

 

To je vsekakor zelo močno povezano. Zaradi izredno nizkih cen goriv na borzah lani spomladi si je vlada tudi lahko privoščila fiksiranje na 1 €. Vse ostalo je v glavnem PR.

Popravljeno od Janez007
Napisano

V Teksasu imajo tako nizke temperature in neugodne vremenske razmere, da so ustavili črpanje nafte. In seveda vsak tak dogodek spremeni ceno nafte navzgor. Ko boš spet imel možnost se v druge občine vozit se pa zaradi cene spet ne boš mogel... haha😜

  • Haha 2
  • Začuden 1
  • Žalosten 1

33112_1.png

Napisano
pred 25 minutami je Boss napisal:

V Teksasu imajo tako nizke temperature in neugodne vremenske razmere, da so ustavili črpanje nafte. In seveda vsak tak dogodek spremeni ceno nafte navzgor. Ko boš spet imel možnost se v druge občine vozit se pa zaradi cene spet ne boš mogel... haha😜

Če bodo zopet zaprte ne, če gre gorivo gor pa vseeno. Saj je bil že čez 1,3€ liter. :harhar:

 

 

  • 2 tedna kasneje...
  • 2 tedna kasneje...
Napisano

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Če sploh ne napišejo kaj počne ta dodatek je po moje čist navaden placebo.

33112_1.png

Napisano
pred 1 minuto je Boss napisal:

Če sploh ne napišejo kaj počne ta dodatek je po moje čist navaden placebo.

klasično za Petrol..... :) , saj ponujajo vse od kruha do nafte (pa sorry, če je kdo na forumu zaposlen tam....)

Napisano
pred 4 minutami je sportman333 napisal:

klasično za Petrol..... :) , saj ponujajo vse od kruha do nafte (pa sorry, če je kdo na forumu zaposlen tam....)

Da tudi če bi bil. Tako pač je. Enako na pošti. Ponujajo tudi pralne stroje. Le, ko imaš za dobit paket, to traja in traja. Še posebej za pakete iz tujine (kitajska, usa) so specialisti. Se po deset dni potika nekje po Sloveniji. 🤪

  • Všeč 3
  • Haha 1

 

 

Napisano
13 hours ago, Alex said:

Da tudi če bi bil. Tako pač je. Enako na pošti. Ponujajo tudi pralne stroje. Le, ko imaš za dobit paket, to traja in traja. Še posebej za pakete iz tujine (kitajska, usa) so specialisti. Se po deset dni potika nekje po Sloveniji. 🤪

Potrebno spoštovati 14 dnevno karanteno za vsak paket iz tujine 🤪

  • Všeč 2
  • Haha 1
Napisano
dne 10. 3. 2021 ob 12:45 je Z M A J napisal:

 

Spoštovani,

 

izkoristek še tako kvalitetnega goriva lahko z dodatki še izboljšamo. KOEL Plus, katalizator zgorevanja ekstra lahkega kurilnega olja, je visoko učinkovit dodatek, ki izboljšuje naravne lastnosti kurilnega olja. Zagotavlja manjšo porabo goriva ter manjše emisije, zaradi dodatnih inhibitorjev in stabilizatorjev pa preprečuje nastajanje mulja in korozije v vašem rezervoarju.

 

V primeru dodatnih vprašanj se lahko na nas vedno obrnete tudi preko sistema Povej Petrolu.

 

Lep pozdrav,

 

Marija Klemenčič

Podpora Prodaji

Petrol d.d., Ljubljana 

 

 

Napisano
dne 10. 3. 2021 ob 12:45 je Z M A J napisal:

Lani sem ga vzel pri naročilu in letos ne več. Edina razlika, ki sem jo jaz opazil da ni tako močnega vonja bilo po kurilcu v kurilnici. Drugega nič.

N7rRRL1.jpg

Napisano (urejeno)
pred 23 minutami je FuManchu napisal:

Lani sem ga vzel pri naročilu in letos ne več. Edina razlika, ki sem jo jaz opazil da ni tako močnega vonja bilo po kurilcu v kurilnici. Drugega nič.

Vonja po kurilcu ne smeš imeti v nobenem primeru! Poglej lajtunge, napeljavo, gorilec in predvsem šobo, da ne ščije. (zamenjaj na porabo CC 5k.olja.👍

Popravljeno od Bini
Napisano
pred 3 minutami je Bini napisal:

Vonja po kurilcu ne smeš imeti v nobenem primeru! Poglej lajtunge, napeljavo, gorilec in predvsem šobo, da ne ščije. (zamenjaj na porabo CC 5k.olja.👍

Vonj v smislu, ko je tankal in malo pocedi recimo po cisterni. Drugače ni vonja.

N7rRRL1.jpg

Napisano
pred 2 minutama je marko91 napisal:

V ozadju vsega benz raste... .na .hr je ze 1.35€

Zadnje čase se mi ravno tako izide, da vsak teden tankam petek ali soboto in lejga zlomka; vsakič neke cente dražje po litru. :(

  • Haha 1
  • Jezen 1

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

  • 6 mesecev kasneje...

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Angleška družina je preživljala počitnice v Nemčiji in nekega dne na sprehodu opazila v lepem okolju čudovito hišico, ki se jim je zdela kot nalašč, da bi v njej preživeli dopust. Pozanimali so se, čigava je in izvedeli, da je last protestantskega pastorja. Povprašali so ga, ali bi jim bil pripravljen dati hišo v najem za prihodnje poletje, in ko je privolil, jim je ljubeznivo razkazal ljubi domek, jim izročil načrt hiše ter sklenil z njimi pogodbo. Družina se je vrnila v Anglijo. Na dolgo in široko so se pogovarjali o prihodnjih počitnicah v lepi vili in tiščali nosove v njen načrt. Na lepem je gospa dognala, da nikjer ni oznake WC in se ob tem spomnila, da tega tudi ni videla, ko so si ogledovali hišo. Sklenili so, da bodo pastorju pisali in ga prosili za pojasnilo in blaga gospa mu je pisala takole: "Spoštovani pastor, ne zamerite nadlegi, prosim, potrebujemo vaše pojasnilo. Sem gospa tiste družine, ki je nedavno najela vašo hišo za prihodnje poletje. Bili ste tako ljubeznivi, da ste nam izročili načrt, a na njem žal ne najdemo znamenja za WC. In ker nam niti med našim obiskom pri vas ni bilo dano, da bi ga videli, vas prosimo za ljubeznivo pojasnilo: kje sploh je?" Pastor, ki ni natančno razumel kratice WC, in misleč, da gre za bližnjo kapelo anglikanske sekte, imenovano "WALDES CHAPEL", je odgovoril takole. "Spoštovana gospa, zelo cenim vaše zanimanje in gorečnost in nadvse ljubo mi je, da vam lahko sporočim, da je kraj, po katerem sprašujete, 12 kilometrov oddaljen od moje hiše. Sodim, da bo to malce neprikladno, zlasti, če ste vajeni pogostokrat zahajati tjakaj. No, v takem primeru bo pač najbolje, da si vzamete hrano s seboj, da bi mogli ostati tam kar ves dan. Nekateri tukajšnji prebivalci gredo tja peš, drugi se vozijo s kolesi, eni in drugi pa vselej prispejo pravočasno. Urnik je na vratih. Prostor je dovolj velik, saj je na voljo 400 sedežev in 100 stojišč. Klimatske naprave poskrbe za to, da ni neprijetnosti, ki so v gneči pač običajne. Sedeži so oblazinjeni. Otroci sede poleg odraslih in vsi v zboru pojejo. Pri vhodu vsakdo prejme papir, kdor pride po razdelitvi, pač uporablja sosedovega. Red je tak, da je treba pri vhodu papir vrniti, da je v uporabi vsaj mesec dni. Prostor je akustičen, zato so vsi navzoči v polni meri deležni melodičnega blagoglasja. Posebni fotografi so vselej pri roki, fotografije pa objavljajo tudi časopisi, tako da vsa javnost lahko občuduje obiskovalce pri izpolnjevanju tako dopadljivega opravila.
    • Vprašaj Charlesa Leclerca za mnenje ... 😁
    • Starejši gospod zaupno potoži svojemu dobremu prijatelju, češ da ima težave z erekcijo. Prijatelj izkoristi priliko in ga 'nafarba': - “To pa ni problem, veliko kruha jej, pa bodo težave minile!” - “A, res?!” - “Stoprocentno! To se ve!” Možakar gre malo zbegan v pekarno, kjer so ga poznali in vedeli, da kupuje kruh na dekagrame in zahteva: - “En kilogram kruha!” Prodajalka se začudi: - “Ja, gospod, to je precej, saj vam bo postal trd!” - “E, če je tako, pa mi ga dajte kar tri kilograme...”
    • Najbrž ima Brembo...    
    • Moja cx 30 je narejena na Japonskem. So pa nekatere res made in Mehika. Mogoče te z avtomatskim menjalnikom? Se vedno pravim,da so Mazdini ročni menjalniki najboljše, kar se da dobit. Mogoče bodo tej novi avtomatski, ki bodo v novih cx 30 kaj boljši.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.