Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

pred 16 minutami je Boss napisal:

 

Ej no, jaz mam listek, da me zjutri spomni, da ne pozabim dihat. Zato še nisem pozabil dihat. :rulam:

 

Ok mal v hecu, ampak je res. Več kot si pišem, več stvari pozabim pa mislim, da ni problem tolk v spominu kot v tem, da se zanašam na to, da me nekaj spomni in pa seveda, da je količina stvari, ki jih je treba dnevno uredit ratala čist preveč velika. In pol ni čudno, da se komu nitka strga in rabi mojmoj jopič.

E, točno to...svet okoli nas nas poneumlja..včasih je imel vsak odgovornost, si si zapisal kaj imaš za naredit in kaj ne - zdaj bi pa vsi radi vse instant, stvari je pa preveč

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 urami je Jest napisal:

 

To velja le, ce si vinjeto kupil online preko DARS-ovega portala ... in seveda, ce nisi odstranil kljukice pri obvestilih :) ... Ce si jo pa kupil na crpalki, pri najboljsem sosedu ali kaksni drugi stacuni... pa takega obvestila ne dobis :P  

še vedno se lahko registriraš na portalu, prepišeš /vneseš id vinjete (serijsko) in si potem nastaviš obveščanje, tako sem jaz naredil za svoja starša, ki sta jo kupila na Petrolu.....in sem ju post festum registriral.....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ampak DARS ne zna zračunat kolk je eno leto al kako. Če ima lanska vinjeta veljavnost eno leto  je to od 1.2.2022 do 31.1.2023. Darsovi mojstri matematike pa pravijo da je veljavna od 1.2.2022 do 1.2.2023 kar pomeni leto in en dan. Sej ne da bi ogromno profitiral zaradi tega ampak vseeno mi je zanimivo kolk so šalabajzerji.

  • Všeč 1
  • Haha 3
  • Ljubim 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 minutami je Boss napisal:

Ampak DARS ne zna zračunat kolk je eno leto al kako. Če ima lanska vinjeta veljavnost eno leto  je to od 1.2.2022 do 31.1.2023. Darsovi mojstri matematike pa pravijo da je veljavna od 1.2.2022 do 1.2.2023 kar pomeni leto in en dan. Sej ne da bi ogromno profitiral zaradi tega ampak vseeno mi je zanimivo kolk so šalabajzerji.

DO 1.2 23....😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 49 minutami je Bini napisal:

DO 1.2 23....😁

 

Ja, ampak ko naročiš novo ti pove, da je stara veljavna do 1.2.2023 in ti predlaga spremembo datuma na 2.2.2023 za začetek veljavnosti nove.

  • Všeč 1
  • Začuden 1
  • Zmeden 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Boss napisal:

Ampak DARS ne zna zračunat kolk je eno leto al kako. Če ima lanska vinjeta veljavnost eno leto  je to od 1.2.2022 do 31.1.2023. Darsovi mojstri matematike pa pravijo da je veljavna od 1.2.2022 do 1.2.2023 kar pomeni leto in en dan. Sej ne da bi ogromno profitiral zaradi tega ampak vseeno mi je zanimivo kolk so šalabajzerji.


Saj ne pise, da letna velja eno leto… Pise takole:

 

Letna e-vinjeta velja od dneva začetka veljavnosti, ki ga določi kupec, do konca istega dne v naslednjem letu. Primer: če za letno e-vinjeto ob nakupu določite, da začne veljati 15. aprila 2022, boste avtoceste in hitre ceste s to e-vinjeto lahko uporabljali do vključno 15. aprila 2023, torej do 24. ure tega dne. Edina izjema pri letni e-vinjeti se zgodi ob prestopnem letu – če namreč kot datum začetka veljavnosti kupec določi 29. februar, ki ga v naslednjem letu ni v koledarju, se veljavnost letne e-vinjete v tem primeru izteče 28. februarja naslednje leto.

 

https://evinjeta.dars.si/vrste-e-vinjete

 

  • Všeč 3
  • Hvala 1

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tole je dokaj jasno napisano. Smo se ravno zadnjič v službi "zabavali" s temi datumi in nedoslednostjo. Nekje je recimo pisalo, da je treba opraviti plačilo do 15. decembra. Matematično gledano to pomeni, da moraš najkasneje plačati 14. decembra. Pač velja besedica DO in pri matematiki je to povsem jasno. Nekateri pravijo, da veljajo plačila tudi 15. decembra.
Take stvari mora pisec navodil/besedila rešiti tako, da so nedvoumna. Recimo napiše, da se plača najkasneje »do VKLJUČNO 15. decembra« in je stvar rešena.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je kacnje napisal:

Tole je dokaj jasno napisano. Smo se ravno zadnjič v službi "zabavali" s temi datumi in nedoslednostjo. Nekje je recimo pisalo, da je treba opraviti plačilo do 15. decembra. Matematično gledano to pomeni, da moraš najkasneje plačati 14. decembra. Pač velja besedica DO in pri matematiki je to povsem jasno. Nekateri pravijo, da veljajo plačila tudi 15. decembra.
Take stvari mora pisec navodil/besedila rešiti tako, da so nedvoumna. Recimo napiše, da se plača najkasneje »do VKLJUČNO 15. decembra« in je stvar rešena.

Zame je datumsko od-do zmeraj vključno z navedeno številko. Sicer pa gledaš na tole malo narobe, če praviš da DO jasno določa, potem tudi OD jasno določa, kar pomeni da bi moralo veljati naslednji dan od navedenega, po tej logiki. Pa vsi vemo, da nikoli ni tako in OD velja že od navedenega datuma. Zato tudi DO zmeraj velja z navedenim datumom.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mene tole z DARS-ovimi datumi čudi, čeprav je za nas ugodno, hkrati pa si bo datume težje zapomniti. Prvi datum je logičeno, da vključuje datum nakupa, da greš lahko še isti dan na cesto. Drugi datum pa je nelogičen v smislu, da letna vinjeta velja natanko 1 leto, v resnici pa velja 1 leto in 1 dan. :) .

 

Zato, da se še v matematiki ne bi kregali, se uporablja 2 vrsti oklepaja/zaklepaja:

 

  • Zaprti interval vsebuje tudi obe krajišči. Označimo ga z oglatim oklepajem: [a,b].
[ a , b ] = { x ;   a ⩽ x ⩽ b } {\displaystyle [a,b]=\{x;~a\leqslant x\leqslant b\}}
  • Odprti interval ne vsebuje krajišč. Označimo ga z okroglim oklepajem: (a,b) ali redkeje tudi z navzven obrnjenim oglatim oklepajem: ]a,b[.
( a , b ) = { x ;   a < x < b } {\displaystyle (a,b)=\{x;~a<x<b\}}
  • Polodprti interval vsebuje samo eno od krajišč. Krajišče, ki ga ne vsebuje, označimo z okroglim oklepajem (redkeje: z navzven obrnjenim oglatim oklepajem)
( a , b ] = { x ;   a < x ⩽ b } {\displaystyle (a,b]=\{x;~a<x\leqslant b\}}
[ a , b ) = { x ;   a ⩽ x < b } {\displaystyle [a,b)=\{x;~a\leqslant x<b\}}

 

Podobna dilema je pri zaokroževanju števil. Se 1,55 zaokroži navzdol na 1,5 ali navzgor na 1,6? :) Uporablja se še vedno oboje.

 

https://sl.wikipedia.org/wiki/Interval_(matematika)

 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 48 minutami je 50keda napisal:

Zame je datumsko od-do zmeraj vključno z navedeno številko. Sicer pa gledaš na tole malo narobe, če praviš da DO jasno določa, potem tudi OD jasno določa, kar pomeni da bi moralo veljati naslednji dan od navedenega, po tej logiki. Pa vsi vemo, da nikoli ni tako in OD velja že od navedenega datuma. Zato tudi DO zmeraj velja z navedenim datumom.

Se strinjam. In je tudi Janez007 lepo napisal. Hotel sem povedati, da bi tisti DO zlahka bil brez dileme, če bi dodali besedo VKLJUČNO.
 

Popravljeno od kacnje
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 urami je Jest napisal:


Saj ne pise, da letna velja eno leto… Pise takole:

 

Letna e-vinjeta velja od dneva začetka veljavnosti, ki ga določi kupec, do konca istega dne v naslednjem letu. Primer: če za letno e-vinjeto ob nakupu določite, da začne veljati 15. aprila 2022, boste avtoceste in hitre ceste s to e-vinjeto lahko uporabljali do vključno 15. aprila 2023, torej do 24. ure tega dne. Edina izjema pri letni e-vinjeti se zgodi ob prestopnem letu – če namreč kot datum začetka veljavnosti kupec določi 29. februar, ki ga v naslednjem letu ni v koledarju, se veljavnost letne e-vinjete v tem primeru izteče 28. februarja naslednje leto.

 

https://evinjeta.dars.si/vrste-e-vinjete

 

 

Eeee. what? Kaj pa pomeni zate beseda letna? Leto in en dan mogoče? Ne resno, kjer koli boš vzel ali letno naročnino ali veljavnos v tekočem letu boš imel recimo od 1.1.2023 do 31.12.2023 in ne do 1.1.2024. To je 365 dni oziroma 366 na prestopno leto. Sej ne nergam, ker mi je vseeno saj sem na boljšem in ne na slabšem, edino smešno je to, da čez deset let boš imel prelomni datum za novo vinjeto pri 10. februarju in je lahko nekoliko manj naravno kot, da veš, da je vedno začetek nove vinjete prvi februar, ki ga verjetno trenutno ima velika večina.

 

V glavnem, da skratim... DARSovci Marsovci pač ne znajo računat, kar ni nič nenavadnega.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mislim da bo tistle link vedno bolj uporaben...že zdej imam npr. vinjeto do 26.3. in sigurno ne bom kupil nove do dne, ko bom šel na avtocesto. Dnevni transfer v službo delam z vlakom, za lokalno vožnjo vinjete ne rabim. Ja lahko si daš opomnik za par dni prej, samo vseeno je kdaj bolj kamot prevert s številko tablice na webu, kjerkoli že si, brez da iščeš račun.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Boss napisal:

 

Eeee. what? Kaj pa pomeni zate beseda letna? Leto in en dan mogoče? Ne resno, kjer koli boš vzel ali letno naročnino ali veljavnos v tekočem letu boš imel recimo od 1.1.2023 do 31.12.2023 in ne do 1.1.2024. To je 365 dni oziroma 366 na prestopno leto. Sej ne nergam, ker mi je vseeno saj sem na boljšem in ne na slabšem, edino smešno je to, da čez deset let boš imel prelomni datum za novo vinjeto pri 10. februarju in je lahko nekoliko manj naravno kot, da veš, da je vedno začetek nove vinjete prvi februar, ki ga verjetno trenutno ima velika večina.

 

V glavnem, da skratim... DARSovci Marsovci pač ne znajo računat, kar ni nič nenavadnega.

 

Itak je vseeno, ce bos cez 10 let imel menjavo sredi februarja :D ... Prevec dlakocepis glede tega...

Sicer pa, ce ti to ni vsec... lahko vseeno kupis novo vinjeto, ki velja od 1.2.2023 :) ... le opozorilo moras ignorirat :D  ...

 

image.jpeg

 

Sicer pa... prej, ko so bile nalepke... je letna vinjeta lahko veljala tudi 14 mesecev :D od. 1.12.xxxx do 31.1. naslednjega leta ...

 

 

WWW.ZURNAL24.SI

Pozor, veljavnost vinjete morate letos izbrati za en dan kasneje. Dars je uvedel enostavno orodje proti pozabljivosti in napakam.

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Alex napisal:

Fak, celo študijo ste naredili na temo ene navadne letne vinjete. 😄

 

se ne morem bolj strinjati 👍...boste privarčevali 1/365/110 €, niti ne vem koliko to pride....ste veliko več porabili za čas, ko delate te doktorate tukaj na forumu :)

 

  • Všeč 2
  • Haha 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je sportman333 napisal:

... niti ne vem koliko to pride....

 

30 centov :P 😀😝🤪

  • Všeč 1
  • Haha 3

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Jest napisal:

 

Itak je vseeno, ce bos cez 10 let imel menjavo sredi februarja :D ... Prevec dlakocepis glede tega...

Sicer pa, ce ti to ni vsec... lahko vseeno kupis novo vinjeto, ki velja od 1.2.2023 :) ... le opozorilo moras ignorirat :D  ...

 

image.jpeg

 

Sicer pa... prej, ko so bile nalepke... je letna vinjeta lahko veljala tudi 14 mesecev :D od. 1.12.xxxx do 31.1. naslednjega leta ...

 

 

WWW.ZURNAL24.SI

Pozor, veljavnost vinjete morate letos izbrati za en dan kasneje. Dars je uvedel enostavno orodje proti pozabljivosti in napakam.

 

 

Ne bi rekel, da je to dlakocepljenje, ker mi je vseeno za ta dan - je pa res, da delam v taki firmi, kjer je točnost datumov zelo pomembna pa take zadeve pač opazim.

 

Kot opazim tudi to, da je pri lanskih skoraj milijon letnim vinjetam teh 30 centov na dan pomenilo 300.000€. Ne gre se mi za njihov zaslužek ampak za njihovo aroganco, da so za 600.000€ predvidenega letnega prihranka šli ugašat luči na avtocestah. Se pravi raje nižajo varnost z ugašanjem luči ter razlagajo kolk bo prihranka kot, da bi pravilno znali nastaviti datume veljavnosti vinjet. Mislim, da folku teh 30 centov ne pomeni čisto nič, a sem pa 100% prepričan, da povečana varnost zaradi bolj osvetljenih AC pa je vseeno v interesu vseh.

 

Aja, ker so DARS-u potihom zagrozili, da bodo soodgovorni pri nesreči, če je prišlo na mestu, kjer so bile ugasnjene luči, so jih hitro kot zajček spet v sredo prižgali nazaj. Se pa resno vprašam, kdo na DARS-u ma taka muda, da je sploh v prvi fazi oktobra se odločil za tako abotno potezo in ugasnil luči.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pozdravljeni kolegi Vinjetarji!

 

Imam konkretno vprašanje glede vinjete in globe zanjo in sicer sprašujem za prjatla;

 

kolega Bosanec, kupuje neke tedenske vinjete, ampak nima veze, skratka zdaj je dobil plačilni nalog od DARS-a, potem pogleda zadnjo vinjeto, ki jo je vplačal in je namesto tablice LJ 33-9JK, pomotoma kupil vinjeto za LJ 33-9JH.

 

Kaj lahko naredi v tem primeru?

 

Predvidevam popolnoma nič, da bi moral že davno prej preveriti in opozoriti prodajalca na bencinski črpalki? Plačilni nalog, ki je že poslan, mu ga pa tudi verjetno le še Kristus lahko anulira? :(

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.