Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano
pred 2 urama je Alex napisal:

Evo, rdečka je zopet hitra in predrzna na cesti. 😊

Je pa mehanik predlagal, da jo gonim sedaj nekaj časa, da vidimo, ali se bo lučka zopet kaj javila. Oni so jo, dva mehanika in šef, tri dni terali po obali in okoliških hribih in je bilo vse v redu. 

Pregledali in prečistiti so par senzorjev, 

vse cevke so temeljito pregledali (eno so zamenjali, ker so sumili, da malo pušča.)... in to je to. 

Sedaj pa gasa in bomo videli, kako bo. 

Tudi, če jo vrže v safe mode še enkrat, sem doma in bom prišel z lahkoto do mehanika. 😊

Pri takih napakah je vedno problem, ko točno ne veš, kaj je narobe. 

Jaz najraje vidim, da rečejo:" je bilo to in to narobe, to smo zamenjali, stane toliko in toliko  in bo naprej  mir".🤔

 

 

Testirat spet mal v vrhniški in kozinski klanc, da preveriš če še gre za kaj😉😁👍, dobro da si uredil...

  • Všeč 1
  • Haha 1
Napisano
Kje pa je ta lokacija ? Se da preveriti brez da se avto dvigne?
Da, plastični pokrov daš dol in tisto zaščito na vrhu motorja, pa imaš spodaj 2 senzorja. Ta desni je kritičen, če je rdeče barve je star.
  • 2 tedna kasneje...
Napisano
dne 20. 6. 2022 ob 20:46 je dvorjan napisal:

 

Mojster, samo nekaj.

 

Tvoj avto se ne pelje normalno. Pri normalnem avtomobilu se lučka ne prižge, če ga pohodiš.

 

Tako da - ali ga vrni prodajalcu ali pa čim prej spravi do kompetentnega mehanika. Da ne bo jok in stok.

Evo zrihtano.

Je bila ena majhna cev za zamenjat.

Že 2 tedna avto dela kot šus.

Edin me mal moti poraba.

9l pije.

Več al manj je mestna vožnja.

Ampak menim da je normalno.

Avto je na 19"+ awd..

  • Všeč 1
  • Začuden 1
  • Žalosten 1
Napisano
pred 12 urami je Tržičan napisal:

Evo zrihtano.

Je bila ena majhna cev za zamenjat.

Že 2 tedna avto dela kot šus.

Edin me mal moti poraba.

9l pije.

Več al manj je mestna vožnja.

Ampak menim da je normalno.

Avto je na 19"+ awd..

Super, da ste uredili. Če imaš veliko mrzlih zagonov (kratke relacije) in rad stisneš po gasu je 9 litrov pričakovana poraba - kljub temu, da te bodo nekateri prepričevali, kako se vozijo s 6 litri :prstgor: Uživaj v vožnji!! :zoom-zoom:

Napisano
pred 1 uro je NevLado napisal:

Super, da ste uredili. Če imaš veliko mrzlih zagonov (kratke relacije) in rad stisneš po gasu je 9 litrov pričakovana poraba - kljub temu, da te bodo nekateri prepričevali, kako se vozijo s 6 litri :prstgor: Uživaj v vožnji!! :zoom-zoom:

 

Z AWD nebos nikoli vidu 6 litrov

Napisano
pred 43 minutami je Deeyan napisal:

 

Z AWD nebos nikoli vidu 6 litrov

Teh 6 litrov je, če voziš umirjeno, 120/ uro o avtocesti+ regionalke. 

Avto esta130-150 je takoj proti 7l/100.

Medtem,ko je pri cx avtocesta od 6,5-6,7 pri enaki hitrosti. 

Tudi po mestu se cx30 z lahkoto meri z dizlom. Bom v kratkem naredil primerjavo - ista cesta, enaka Hitrist, enak voznik. 

Pa, da vidimo direktno primerjavo. Ta bo še bolj točna kot na našem mazda izzivu. Tam smo bili različni vozniki z različnim načinom vožnje. 

  • Všeč 2
  • Začuden 1

 

 

Napisano
Pred eno uro je Alex napisal:

Teh 6 litrov je, če voziš umirjeno, 120/ uro o avtocesti+ regionalke. 

Avto esta130-150 je takoj proti 7l/100.

Medtem,ko je pri cx avtocesta od 6,5-6,7 pri enaki hitrosti. 

Tudi po mestu se cx30 z lahkoto meri z dizlom. Bom v kratkem naredil primerjavo - ista cesta, enaka Hitrist, enak voznik. 

Pa, da vidimo direktno primerjavo. Ta bo še bolj točna kot na našem mazda izzivu. Tam smo bili različni vozniki z različnim načinom vožnje. 

Promet zna biti problem, razen ponoči, ko ni gužve.... 😉

Napisano (urejeno)

AWD po regionalki, lepo po omejitvi 90km/h, tam pa tam kako naselje 50km/h, narjenih 250km

 

 

IMG_20220717_211551.jpg

Popravljeno od Deeyan
Napisano

Men je danes pilo 12,1l po avtocesti iz gorice proti Vipavi :D

  • Všeč 1
  • Začuden 1

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano
pred 13 minutami je Boss napisal:

Sej ti nočem veselja kvarit ampak glede problemov ne moreš vedet, ker je ta motor premal časa na trgu. Ko bo imel tam nekje 5-6 let in, ko bodo ljudje množično delali 200kkm in več bomo šele lahko rekli a je to vzdržljiv motor in z manj problemi od obstoječih. Do takrat je pač zgolj upanje, da bo.

 

Kar se tiče porabe pa se strinjam, tale X je za bencinarja res dober. Mal mu tudi pomaga, da je recimo CX-30 cca 100kg lažji od Mazde 6 dizel ampak vseeno presenetljivo dobro. Bi blo pa spet treba nbaredit en poraba test, ampak tokrat bi vzeli več AC vožnje pri 130km/h, ker vožnja po regionalkah je res balzam za porabo.

Poraba je manjša od 3ke za 0.3 lit/ km pri meni na enakih relacijah😉

Ve se pa,da dizel ima bolj varčen motor in tu ni kaj.....👍

Vem,da ni Citroen forum ampak tale podatek pove veliko....😊(50 lit.tank)

Vožnje 70%ac.(130-150),druga je mesto in regionalke......

IMG_20220718_074128.jpg

Napisano

Oprosti, ampak ta podatek ne pove popolnoma nič. Meni tud po polnem tankanju kaže domet več kot 1100km za 50 litrov tanka. Pol pa počasi pada in tud približno ne naredim 1000km, že 900 je kr ok.

  • Všeč 1
  • Haha 1

34910_1.png

Napisano
pred 15 minutami je Bini napisal:

Poraba je manjša od 3ke za 0.3 lit/ km pri meni na enakih relacijah😉

Ve se pa,da dizel ima bolj varčen motor in tu ni kaj.....👍

Vem,da ni Citroen forum ampak tale podatek pove veliko....😊(50 lit.tank)

Vožnje 70%ac.(130-150),druga je mesto in regionalke......

IMG_20220718_074128.jpg

Po moje  imata x benzinar in dizel 150/ročni menjalnik nekje podobno porabo na isti relaciji. Zna pa cx 30 zmagati pri višjih avtocestnih hitrostih na račun manjše  teže avta. 

Pa, saj ima ravno zato en kup plastike gor, da je lažja. 🤣

Nekje se mora to poznati. 😊

  • Všeč 2
  • Haha 2

 

 

Napisano (urejeno)
pred 15 minutami je Alex napisal:

Po moje  imata x benzinar in dizel 150/ročni menjalnik nekje podobno porabo na isti relaciji. Zna pa cx 30 zmagati pri višjih avtocestnih hitrostih na račun manjše  teže avta. 

Pa, saj ima ravno zato en kup plastike gor, da je lažja. 🤣

Nekje se mora to poznati. 😊

Ko je avto enkrat pospešen na primer na 150 km/h, mora mašina premagovat zračni in kotalni upor, ki pa skoraj nista odvisna od teže. Teža pa ima velik vpliv pri pospeševanju in pri premagovanju višinskih razlik (zato so gorski kolesarji v primerjavi s šprinterji tako drobni).

F=m*a - 2x težji avto potrebuje za isti pospešek 2x večjo silo

Wp=m*g*h - 2x težji avto rabi v isti klanec 2x več potencialne energije

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 1
  • Hvala 1
Napisano
pred 41 minutami je Boss napisal:

Oprosti, ampak ta podatek ne pove popolnoma nič. Meni tud po polnem tankanju kaže domet več kot 1100km za 50 litrov tanka. Pol pa počasi pada in tud približno ne naredim 1000km, že 900 je kr ok.

Se ne daš a ne, ti bom slikal še povprečje na 10kkm pa boš videl kako je stanje v resnici.... 😉

Napisano

Pi#*A ste eni obremenjeni s to porabo, na decilitre... 🤣
Men pa 9.2 pije in nič ne gledam kje in koliko se vozim, niti ga ne šparam, tankam vedno dvakrat na mesec.  Tankal ga bom, če je 1.70, ali pa, če bo 4€ liter 🤷‍♂️

  • Všeč 4
  • Haha 1
Napisano

Eni si ga vržejo na sliko porabe k žene ni zravn 😛

  • Všeč 1
  • Haha 3

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano
pred 40 minutami je TiEn napisal:

Eni si ga vržejo na sliko porabe k žene ni zravn 😛

Eni pa sanjajo na prehitevalnih pasovih in regionalkah in kaj vem kje še vse, ker samo dol v tist števc porabe gledajo.

Napisano
pred 5 urami je Mraušk Mčk napisal:

Slabemu vidu navkljub jih gledam. 

 

Pol si en redkuh, ki mu je ratal, men se ni

Napisano
pred 57 minutami je Deeyan napisal:

 

Pol si en redkuh, ki mu je ratal, men se ni

Saj pa nimata istih vozil, kolikor vem.

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Ko tole berem imam občutek, da so Mazdini dizli slabši od Yugotovih dizlov... Glede na to, da imam doma dva Mazdina dizelaša in oba brez večjih težav (in še kar jih je bilo, niso bile povezane s samim motorjem), pa sta oba skupaj naredila že 500.000 km, grem kar včeraj vplačat Loto...

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Napisano

Slivka, to imaš ti izvenserijske mazde doma


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Napisano
pred 23 minutami je Slivka napisal:

Ko tole berem imam občutek, da so Mazdini dizli slabši od Yugotovih dizlov... Glede na to, da imam doma dva Mazdina dizelaša in oba brez večjih težav (in še kar jih je bilo, niso bile povezane s samim motorjem), pa sta oba skupaj naredila že 500.000 km, grem kar včeraj vplačat Loto...

Mi se pogovarjamo tu o skayactiv sofisticirani dizlih. Ne pa o nekih delovnih strojih in kombajnih.😊

  • Všeč 1
  • Haha 2

 

 

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.